Jak, drogi czytelniku, oceniasz swój zasób słownictwa? Czy jego poziom w pełni Cię satysfakcjonuje? Nie od dziś wiadomo, że niemały wpływ na jakość, a co za tym idzie, poprawność naszych wypowiedzi ma, poza wrodzonymi umiejętnościami, czytanie książek.
26 lutego 2017 20:23Im częściej po nie sięgamy, tym mniejsze mamy problemy z komunikacją, czyli jasnym, precyzyjnym wyrażaniem myśli. Ponieważ w dzisiejszym, zabieganym do granic absurdu świecie zainteresowanie literaturą znajduje się, delikatnie rzecz ujmując, w zaniku, cierpi na tym sposób, w jaki porozumiewamy się z otoczeniem.
By zmienić ten stan rzeczy, walczyć z ubóstwem językowym wśród Polaków, od lat na terenie całego kraju prowadzone są działania mające na celu popularyzowanie mowy ojczystej i zwracanie uwagi na jej walory. Takie inicjatywy odbywają się również w naszej szkole. Niedawno, bo 21 lutego, reprezentanci 8 okolicznych gimnazjów wzięli udział w VIII edycji konkursu „Z poprawną polszczyzną za pan brat”.
W zapierającej dech w piersiach, dynamicznej i emocjonującej rywalizacji sprawdzali oni swoją znajomość przysłów, ortografii, interpunkcji oraz szeroko pojętej wiedzy o języku. Tym razem bezkonkurencyjni okazali się przedstawiciele Gimnazjum nr 3 w Chojnicach (Amelia Stolp, Zofia Malinowska, Oliwia Wilczek). Drugie miejsce zajęli gimnazjaliści z Łęgu, trzecie natomiast przypadło w udziale Gimnazjum nr 1 w Chojnicach.
Organizatorzy konkursu uhonorowali zwycięzców nagrodami książkowymi. Nie przez przypadek. W końcu czytanie, czego starał się dowieść autor artykułu, poszerza zasób słownictwa i usprawnia komunikację. Obie te umiejętności są dzisiaj w cenie. Można więc zaryzykować twierdzenie, że ci, którzy pracują nad ich rozwijaniem, mądrze inwestują w swoją przyszłość.
Krzysztof Kraszewski
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe