Uwaga na fałszywe sms-y wzywające do zapłaty za prąd!

Oszuści podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną i wysyłają fałszywe wiadomości z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. W ten sposób chcą wyłudzić dane do logowania do bankowości internetowej.

Nadawca wiadomości podszywa się pod PGE Polską Grupę Energetyczną i wysyła fałszywe SMS-y z informacją o planowanym wyłączeniu prądu. Najlepiej wykasować taki SMS i nie otwierać strony podanej w wiadomości.   |  fot. ilustr./pixaby

Od kilku dni część mieszkańców Chojnic otrzymała lub dostanie informacje o rzekomym odcięciu prądu z powodu braku zapłaty, ostrzegamy przed podejrzanymi wiadomościami o konieczności dopłaty niewielkiej sumy do rachunku za prąd. W jej treści znajduje się krótka informacja o nieuregulowanej płatności, ostrzeżenie o odłączeniu prądu oraz link do strony, za pomocą której rzekomo można zapłacić. Z reguły kwota jest niewielka.

W ten sposób oszuści chcą uśpić czujność swojej potencjalnej ofiary oraz zachęcić do natychmiastowej zapłaty. Po kliknięciu w link, następuje przeniesienie do fałszywego panelu klienta, w którym można uiścić rzekomą zaległość. Jeżeli logowanie do rachunku nastąpi na podrobionej stronie banku - tak naprawdę login i hasło udostępnione zostanie oszustom, a wpisany kod autoryzacyjny dotyczy dużo większej kwoty. 

PGE Obrót apeluje do swoich Klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, nieotwieranie fałszywych linków oraz niewpłacanie pieniędzy na numer konta przekazany w fałszywej korespondencji, a w przypadku wątpliwości o kontakt z PGE Obrót za pośrednictwem kanałów zdalnych lub w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta.

Jak odróżnić fałszywą wiadomość od prawdziwej?

PGE Obrót przypomina, aby zawsze sprawdzać informacje otrzymywane drogą pocztową i elektroniczną. Spółka podkreśla, że w korespondencji przypominającej o zaległych płatnościach oraz zamiarze wstrzymania dostaw energii elektrycznej zawsze podany jest nr Klienta, nr faktury/dokumentu wraz z terminem płatności i kwotą do zapłaty. Nie ma tam natomiast linku kierującego bezpośredniego do systemów płatności internetowych.

Działania zapobiegawcze w Grupie PGE

Wszystkie przypadki fałszywych wiadomości są przez PGE na bieżąco monitorowane, a strony zawierające fałszywe linki blokowane. Największy sprzedawca energii przypomina również, aby zawsze weryfikować otrzymywane informacje. Szczegółowe informacje, dotyczące zasad związanych z cyberbezpieczeństwem, można znaleźć tutaj: https://www.gkpge.pl/Oferta/nie-daj-sie-oszukac

oprac. (red.)