Urząd zamawia drugą pulę rządowego węgla

Kończy się rządowy węgiel z pierwszej partii, którą zamówił Urząd Miejski Chojnice. Do chwili obecnej odebrano 400 ton z 550 ton ogółem. Po Nowym Roku wznowiona została sprzedaż węgla importowanego przez Rząd RP i spółkę PGE.

Klienci chojnickich składów ze względu na jakość i cenę preferują węgiel importowany.   |  fot. arch./red.

Na wczorajszej konferencji prasowej w ratuszu nie mogło zabraknąć wieści z „frontu walki o węgiel rządowy”. Nie inaczej było w poniedziałek Wiceburmistrz Adam Kopczyński przekazał, że po zawirowaniach w końcówce grudnia 2022 sytuacja ustabilizowała się. Wcześniej docierały do UM z PGE i Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego sprzeczne informacje ws. realizowania dostaw węgla, ich awizowania, zamawiania i terminów dostaw do Chojnic.

- Od 1 stycznia mocno ruszyła sprzedaż węgla. Pojawiły się natomiast sygnały, że w jednym z chojnickich składów jest importowany węgiel w niższej cenie, niż rządowy (2000 zł/t). Na wczorajszym (9.01.) spotkaniu z właścicielami chojnickich składów przekazano nam, że jednak ich klienci wolą węgiel importowany przez rząd i rozprowadzany przez samorząd, gdyż jest lepszej jakości. Poza tym węgiel z polskich kopalń nie jest konkurencją dla niego, gdyż kosztuje ok. 2500 zł za tonę – poinformował portal Adam Kopczyński.

Urząd kolejną partię węgla wielkości 450 ton zamawia już bezpośrednio w gdańskim porcie, gdyż została uproszczona procedura zamawiania i koordynowania dostaw do bezpośrednich odbiorców. W poniższej tabeli średnie ceny za skład węgla w Chojnicach. Znajdziesz tutaj cennik między innymi węgla orzech z kopalni Piast, ekogroszku zwykłego, ekogroszku workowanego, węgla kostka z kopalni Piast, węgla orzech ii, miału węglowego, ekogroszku czeskiego, węgla kostka z kopalni pgg/Wujek, węgla kostka z kopalni Ziemowit, węgla orzech z kopalni Bobrek, węgla koksującego.

Więcej w relacji video.

(je)