Uroczyste obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli II wojnę światową. W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą. W tym roku chojnickie obchody mają szczególny charakter.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na dworcu chojnickim zainaugurowało obchody rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.   |  fot. S. Matthes

Miejskie uroczystości obchodów 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się o godz. 4:20. Pora była wcześniejsza niż zwykle, by nie kolidowała z uroczystościami gminnymi przy pomniku ułanów w Krojantach.

Władze miasta na wniosek Rady Seniorów i pasjonata lokalnej historii Andrzeja Lorbieckiego zdecydowały o umieszczeniu na ścianie dworca tablicy upamiętniającej jego zajęcie świtem 1 września 1939 r. Kolejna cześć rocznicowych obchodów odbyła się przy Pomniku Pomordowanych Kolejarzy przy ulicy Dworcowej, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i pocztów sztandarowych oddali hołd poległym, w tym żołnierzom z I  Batalionu Strzelców w Chojnicach, o których wspomniał wiceburmistrz Adam Kopczyński.   

Następnie o godz. 5 kolejna odsłona miała również szczególny wymiar, bowiem odsłonięto na fasadzie budynku Szkoły Podstawowej nr 3, która nosi imię Pamięci Kolejarzy Chojnickich, mural nawiązujący do wydarzeń z września 1939 r.

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia!

Nasze wielkie szkolne marzenie - mural na elewacji budynku - właśnie nabrał odpowiednich kształtów i kolorów! Wspaniali artyści ze studia Basgrow w Chojnicach ukończyli pracę przed przysłowiowym “pierwszym dzwonkiem”. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpiło 1 września, tuż po uroczystościach odbywających się na chojnickim dworcu - punktualnie o godzinie 5.00 rano w obecności społeczności szkolnej oraz wszystkich sympatyków szkoły, każdego, kto dołożył swoją cegiełkę do realizacji naszego planu!

Przy ukończonym dziele pojawiła się również tabliczka objaśniająca poszczególne elementy występujące na muralu.

Wszystko zaczęło się od pomysłu

Ale po kolei… inicjatywę stworzenia muralu zgłosił dyrektor naszej szkoły Karol Kołyszko. Pomysł spotkał się z dużą aprobatą ze strony nauczycieli historii, Rady Pedagogicznej a także Rady Rodziców, został również zaakceptowany przez architekta miejskiego, miejskiego konserwatora zabytków i Burmistrza Miasta Chojnice - Arseniusza Finstera. Kolejnym etapem było stworzenie projektu - nasz wybór padł na jedną z dwóch propozycji przygotowanych przez chojnickich artystów z Basgrow studio.

Skąd pozyskano środki?

Ostatnim krokiem było pozyskanie odpowiednich środków finansowych. Początkowo przedsięwzięcie zostało wycenione na ok. 44 tysiące. Jednak bezpośrednie, osobiste rozmowy dyrektora szkoły i przedstawiciela Rady Rodziców - Łukasza Masiaka z poszczególnymi przedstawicielami zaangażowanych firm, zaowocowały i koszy te udało się znacznie obniżyć.

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom i sprzymierzeńcom: firmie Arriva, Certus, Color House, MarVinci - dzięki Waszej uprzejmości i przychylności nasze marzenie stało się możliwe do spełnienia! Wsparcie finansowe przewoźnika kolejowego Arriva RP umożliwiło terminową realizację muralu. Ponadto bardzo cenną doradczą pomoc okazał przyjaciel naszej szkoły - Wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Sporo zdziałaliśmy na własną rękę

Bardzo cieszy i jednocześnie napawa nas dumą fakt, że sporą część kosztów udało się pozyskać we własnym zakresie poprzez zaangażowanie się w planowane przedsięwzięcie całej społeczności szkolnej! Na koncie zbiórki założonej przez Sebastiana Matthesa na stronie zrzutka.pl pojawiały się wpłaty od pracowników administracji i obsługi, nauczycieli, rodziców, sympatyków szkoły. Lwia część wpłat pochodziła z konta Rady Rodziców naszej szkoły. Podjęto decyzję o przekazaniu m.in. środków pochodzących z festynu szkolnego, który jak wiadomo jest dla nas ważnym wydarzeniem. W festyn szkolny angażują się wszyscy: uczniowie, Samorząd Uczniowski, rodzice, nauczyciele - razem pracowaliśmy aby pozyskać środki na nasz cel!

O godz. 9 przy pomniku Orła delegacje władz samorządowych miasta, powiatu oraz gminy, organizacji społecznych i politycznych, służb mundurowych, harcerze oraz uczniowie złożyli wiązanki kwiatów. O godz. 10:30 rozpoczęły się uroczystości pod pomnikiem w Krojantach.

(red.). A. Czajkowska. Fot. S. Matthes, Rmak