Ulicę Kolejową miasto wykupi od kolei

Na ostatniej sesji RM Chojnic zdecydowano o kupnie przez Miasto Chojnice od PKP terenu zajmowanego przez ulicę Kolejową. Kupno nastąpi w drodze rozliczenia zaległości podatkowych.

Nieruchomość teraz przejętą od PKP także sprzedamy, może i za kwotę wyższą, niż zaległość podatkowa PKP – wyjaśnił burmistrz Chojnic.   |  fot. ilustrac./je

Ulica ta zaczyna się od nietypowego skrzyżowania z ulicami Tucholską i Ustronną oraz wjazdem na stację paliw. Ostatni raz pisaliśmy o niej w lutym 2022, kiedy to decyzją Starostwa Powiatowego zablokowano na nią wjazd od strony wiaduktów kolejowych na wylocie z miasta w stronę Czerska. Była używana jako objazd zamkniętego odcinka ul. Gdańskiej, który był wówczas modernizowany. Wówczas to wykonaliśmy fotoreportaż. Na jednym ze zdjęć widać znak drogowy o zakazie ruchu na odcinku za zakrętem, który nie dotyczy mieszkańców ul. Kolejowej oraz pojazdów z zaopatrzeniem do firmy Ginter.

W uzasadnieniu do projektu uchwały podano, że PKP S.A. nie zgadza się na nieodpłatne zbycie nieruchomości. „Nieruchomość zostanie zagospodarowana zgodnie z interesem Gminy Miejskiej Chojnice.” – zadeklarowano w niej. Swoje wątpliwości, co do sensu nabywania zgłosił Kamil Kaczmarek. – Lepiej byłoby przejąć od PKP budynek, który straszy przed dworcem i go odnowić. Nie będzie wtedy potrzeby zasłaniania go banerami. A teraz realizujemy interes przedsiębiorcy. Ul. Kolejowa z punktu widzenia miasta jest zbędna, a już na pewno na odcinku za zakrętem. Wówczas jest pomiędzy zabudowaniami firmy z branży betoniarskiej - uważa radny Kaczmarek.

Także Marzenna Osowicka była przeciw: - Nie pojmuję decyzji o nabyciu tej nieruchomości. Jakie to jest kuriozalne, że przed chwilą podjęliśmy decyzję zbyciu swojego udziału w b. siedzibie PKO, która naprawdę byłaby potrzebna miastu, a kupujemy to, co jest zbędne. Burmistrz Arseniusz Finster wyjaśnił, że nie po raz pierwszy miasto w ten sposób rozlicza zaległości podatkowe PKP. – Pozyskujemy nieruchomości, które możemy sprzedać lub wykorzystać. Natomiast budynek przed dworcem ma 60 m2. Jest on w rejestrze zabytków i jego odnowienie kosztowałoby kilka mln zł. Nieruchomość teraz przejętą od PKP także sprzedamy, może i za kwotę wyższą, niż zaległość podatkowa PKP – wyjaśnił burmistrz Chojnic.

Więcej w relacji video, która jest naszym zapisem retransmisji obrad RM z 16.12.2024.

(je)