Kilka kolejnych ulic w Chojnicach ma nowe nazwy. Nieoczekiwanie po raz kolejny podjęto temat zmiany nazwy ulicy 14 lutego, od niedawna Sępoleńskiej. Ma ona znów nazywać się… 14 lutego, ale z dopiskiem 1942 roku.
22 sierpnia 2017 12:25W Chojnicach – w związku z narzuconą przez rząd ustawą o dekomunizacji nazw ulic – zmieniono nazwy kolejnych kilku ulic (czas na to samorządy mają do 2 września). Ulica Janka Krasickiego to teraz dwie ulice Ignacego Krasickiego oraz Franciszka Pabicha, Jedności Robotniczej to teraz ulica Jedności, Czesława Wycecha zmieniła nazwę na Witolda Looka. A ulica Leona Kruczkowskiego będzie teraz ulicą Kazimierza Kruczkowskiego, a nie jak pierwotnie zaplanowano Wandy Chotomskiej.
Na sesji radni nadali też nowe nazwy ulic – droga wewnętrzna przy Domu Księdza Seniora na wniosek Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek będzie nosiła nazwę siostry Adelgund Tumińskiej, a także jedną z dróg wewnętrznych w pobliżu szpitala nazwali Magnoliową. Nieoczekiwanie, chojniccy radni – na wniosek Mariusza Brunki – powrócili do tematu zmienionej już nazwy ulicy 14 lutego. Przypomnijmy, radni podjęli decyzję, że zakwestionowana w związku z ustawą dekomunizacyjną ulica 14 lutego będzie nazywała się ulicą Sępoleńską – zgodnie z kierunkiem jazdy „na Sępólno”.
Jednak już wtedy pojawił się pomysł, by do nazwy ulicy 14 lutego dodać rok 1942. I takiej nazwy i daty nikt nie mógłby zakwestionować, bo to dzień powstania Armii Krajowej w Polsce, a dla mieszkańców i dla wielu osób ta ulica i tak nadal potocznie nazywałaby się 14 lutego. O to wnioskowali niektórzy radni i żołnierze ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ale oficjalna prośba przyszła chwilę za późno, a radni, mimo że mieli informacje że taka prośba wpłynie, nie chcieli czekać z tą zmianą na kolejną sesję.
Temat jednak powrócił za sprawą Mariusza Brunki, który stwierdził, iż jeśli radni potrafią zmienić plany i zamiast Wandy Chotomskiej nadać nazwę Kazimierza Kruczkowskiego, to i w tym przypadku można jeszcze „zadziałać”. I zgłosił pomysł powrotu do dyskusji na temat zmiany nazwy ulicy – już teraz Sępoleńskiej na 14 lutego 1942. Jako że oficjalnie jest to ulica Sępoleńska, to data 2 września już w tym przypadku nie obowiązuje.
Radni, choć nie jednomyślnie, poparli pomysł Brunki. Dziewięcioro radnych głosowało za powrotem do dyskusji na temat tej konkretnej nazwy ulicy, czworo było przeciw, a troje wstrzymało się od głosu. Z mieszkańców robi się więc…., bo sami już za chwilę nie będą wiedzieli, przy jakiej ulicy w końcu mieszkają….
(olo)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
U nas też była ul. 14 lutego. Na cześć wyzwolenia ( powrotu do macierzy) miasta przez Armię Czerwoną. Radni pozostawili nazwę , ale - uwaga - odtąd na cześć dnia zakochanych i tylko tak mieszkańcy mają ją kojarzyć. Inne skojarzenia surowo wzbronione:)
Panie Brunka, krótkie pytanie: w którym fragmencie powrót do nazwy ul. 14 Lutego ? O ile sobie przypominam najpierw chciał Pan ją dzielić.
Co by nie było w nazwie i tak będziecie zmieniać dokumenty
Brunka jak zwykle najmądrzejszy , pokazuje jaki z niego dobry samorządowiec bo są kamery i można się promować . Szkoda Panie Brunka że nie bierze Pan udziału w pracach komisji miejskich w których powinien Pan pracować , ale po co zawracać sobie głowę pracą w komisji skoro tam nie ma kamer i nie robią fotek , pijar i promowanie siebie to pański życiowy cel , wyborca to kupi i może odda głos na Pana. Na każdej sesji rady Pan błyszczy a przy pracach w komisji dawno Pana nie widziano . Od i Wielki Radny....od promowania siebie.
A chojnice com kasuje tu komentarze :p Kazda kasacja, to przyznanie sie do bledu ;p 2:0
Widza i wiedza ci, którzy oddali glos na komentarz. Pozytywny i negatywny
Klamac kazdy moze, troche lepiej, lub troche gorzej. Ale nie o to chodz, jak co komu wychodzi...
Jakoś nie widzą osiołku usuniętego komentarza ja by tak było to by pisało , komentarz usunięty przez adm...
Jak ktoś ma firmę na tych ulicach, to zabawa literkami będzie go sporo kosztować. Nie macie co robić? Zajmijcie się korkami powodowanymi przez unowocześnienia ruchu drogowego w Chojnicach np. przywróceniem lewoskrętu w Towarową.
I dobrze niech się dalej nazywa 14 lutego. PO jaką cholerę wogle zmiana nazw tych ulic. Tylko problem bo trzeba wszystkie dokumenty wymieniać. I podawać na nowo w bankach zakładach pracy w wszędzie. Gdzie się adres podaje.
14 lutego 1942!!! I tak powinno być wszyscy będą wiedzieć o jakiej ulicy mowa bo te wszystkie zmiany będą tylko prowadziły do "logistycznych" błędów do niczego więcej
Panie Mariuszu popieram ten wniosek w całości.Brawo!