Ukazał się nr 39 Zeszytów Chojnickich

W sali ratusza miała miejsce promocja nr 39 „Zeszytów Chojnickich”. Wydawnictwo ukazuje się od 1964 jako rocznik. W 2023 natomiast 25-lecie istnienia obchodził jego aktualny wydawca, czyli Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Publikacja zawiera materiały dotyczące historii i współczesności ziemi chojnickiej. To regionalne wydawnictwo popularno – naukowe jest interesującą pozycją uzupełnienia domowej biblioteczki.   |  fot. fb. B. Kuffel

Redaktorami najnowszego nr są Bogdan Kuffel i Kazimierz Jaruszewski. W Radzie Naukowej „Zeszytów…” są burmistrz Arseniusz Finster, prof. Włodzimierz Jastrzębski oraz ks. bp. Wiesław Śmigiel. Autorką projektu okładki jest Justyna Laska – Pietrzyńska.

Pierwszy rozdział, to „Artykuły – rozprawy”. Są w nim m.in. artykuł Tomasza Fiałkowskiego pt. „Działalność siatki wywiadowczej Józefa Kiżewskiego na terenie powiatu chojnickiego w latach 50. XX wieku”; oraz Ireneusza Pieroga pt. „Między Chojnicami, a Nir Oz” (jest to miejscowość w Izraelu przy strefie Gazy zaatakowana przez członków Hamasu w 10.2023).

W kolejnym rozdziale pn. Studia – Materiały umieszczono m.in. tekst Anny Urbańskiej pt. „Restauracje i kawiarnie oraz ich rola w życiu kulturalno – społecznym w dwudziestoleciu międzywojennym”. Jak zwykle w „Zeszytach Chojnickich” jest dział, w którym omawiane są biografie zasłużonych ludzi związanych z naszym regionem. Jednym z nich jest Friedrich Dornbusch, nauczyciel w Królewskim Katolickim Gimnazjum w Chojnicach, który był artystą – malarzem. Przedstawił go Jerzy Szwankowski.

W dziale „Sprawozdania” nie mogło zabraknąć wspomnienia z obchodów 400-lecia szkoły przy ul. Nowe Miasto. Napisali je Janusz i Małgorzata Gierszewscy. Warto także w ostatnim dziale pt. „Omówienia” zajrzeć do opracowania Jacka Klajny i Michała Folegi, którzy przedstawili monografię dotyczącą chojnickiego szpitala za okres 2012 – 2022.

Więcej informacji o zawartości nr 39 Zeszytów Chojnickich w jego wersji online na stronie UM Chojnice.

(je) fot. fb. B. Kuffel