Uczniowie LO na Gali Szkoły Dialogu

Uroczysta gala odbędzie się 8 marca o godz. 12.00 - 14.30 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Gala Szkoły Dialogu podsumowuje rok 2015, w którym program był obecny w 46 szkołach w całej Polsce.

Przed dawną Wytwórnią Win i Koniaków w Chojnicach, uczestnicy gry zaśpiewali popularną żydowską pieśń "Hava nagila".   |  fot. (ro)

Od 2008 roku program zrealizowano w ponad 250 szkołach w około 165 miejscowościach. Organizujemy Galę dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do ogromnego sukcesu programu Szkoła Dialogu.

Przyjedzie około 1000 osób z całej Polski, w tym uczniowie i nauczyciele, trenerzy Forum, przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego oraz ludzie świata nauki i kultury. Chcemy pokazać, że to co robią uczestnicy naszego projektu, jest ważne.

Program jest prowadzony głównie w małych miejscowościach w całej Polsce, które przed wojną były w dużym stopniu zamieszkane przez społeczność żydowską.  W ramach cyklu 4 warsztatów młodzież, przy wsparciu trenerów Forum, przygotowuje wycieczkę po miejscach związanych z żydowską historią swojej miejscowości. W tych wszystkich miejscach uczniowie powtarzają: Otworzyliście mi oczy!

Na Gali Szkoły Dialogu obecna będzie delegacja z Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach. Licealiści brali bowiem udział w jesiennej edycji warsztatów Szkoły Dialogu w 2015 roku.

W ramach projektu młodzież przygotowała i przeprowadziła grę miejską „Śladami Georga Tuchlera”, upamiętniającą przeszłość narodu żydowskiego na terenie Chojnic. W Centrum Kultury uczniowie zorganizowali również wystawę fotografii przedstawiających miejsca powiązane z przeszłością żydowską miasta. O inicjatywie uczniów informowały również broszury dostępne w siedzibie Promocji Regionu Chojnickiego.

Ulotki o grze miejskiej młodzież opracowała nie tylko w wersji polskiej, ale również w języku angielskim, niemieckim i kaszubskim. Chcą je wykorzystać podczas zbliżających się Dni Młodzieży, aby grę miejską przeprowadzić dla mieszkańców partnerskiego miasta Emsdetten. Starają się również o powstanie tabliczek upamiętniających miejsca związane z obecnością Żydów w Chojnicach.

Wszystkie szkoły, które ukończyły program Szkoły Dialogu i zrealizowały projekt końcowy otrzymują tytuł Szkoły Dialogu. Gala jest wspaniałą okazją, by poznać uczniów, którzy zmieniają rzeczywistość wokół siebie i zobaczyć, jak historia polskich Żydów staje się naszą wspólną historią.

Renata Masna