Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się pod hasłem „Uczeń z dysleksją też czyta książki”. W SP nr 3, w której uczy się prawie 1/3 uczniów z dysleksją, co roku szczególną wagę przywiązuje się do przedsięwzięcia.
1 listopada 2017 18:59Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się są objęte fachową pomocą przez cały rok szkolny, a nauczyciele i specjaliści wykorzystują do pracy z nimi najrozmaitsze metody i techniki, aby pomóc im w rozwijaniu ich możliwości, zainteresowań oraz zmotywować do nauki, poszerzania swoich zdolności i osiągania sukcesów.
W tym szczególnym tygodniu, który przypadł na koniec października, nasiliły się działania podkreślające radzenie sobie z problemami w czytaniu, pisaniu, tworzeniu tekstów, poprawną kaligrafię, na zapamiętywanie i organizację uczniowskiej pracy. W przygotowanie przedsięwzięcia Tygodnia Świadomości Dysleksji włączyli się wszyscy nauczyciele, pedagodzy, psycholog, terapeuci, logopeda oraz bibliotekarz. Dzieci miały okazję zmierzyć się z wieloma przygotowanymi dla nich zadaniami i pokazać, że potrafią „wyjść” poza trudności związane z dysleksją i działać twórczo, efektywnie oraz skutecznie.
Nauczyciele poloniści po raz kolejny (jako tradycję obchodów tego tygodnia) przygotowali oryginalną ortograficzną grę terenową dla uczniów klas IV – VII. Uczestnicy zabawy zmagali się z zadaniami rozwijającymi aktywne poznawanie reguł ortografii. Doskonalili też funkcje percepcyjno – motoryczne, a nade wszystko musieli wykazać się ogromną aktywnością. Ważną rolę odgrywała umiejętność współpracy w grupie, bowiem ona gwarantowała powodzenie w grze.
We wszystkich klasach oraz w świetlicy uczniowie mogli zagłębić się w świat bajek różnych autorów poprzez wspólne czytanie książek z wychowawcą. Dzięki temu bliżej poznali piękne historie stworzone przez H. Ch. Andersena, braci Grimm, Tolkiena i innych. Ponadto w bibliotece szkolnej, odbyły się dla chętnych klas lekcje z audiobookiem, dzięki którym dzieci mogły wsłuchać się w opowieści pisane przez autorów znanych tekstów z kanonu lektur, takich jak „Baśnie” Andersena, „Opowieść wigilijna”, „Ten obcy” czy „Hobbit”.
Chcąc zwrócić uwagę na ważność czytania książek, od początku roku szkolnego, na wszystkich drzwiach sal lekcyjnych i gabinetów wolontariusze wywiesili sentencje o istotności czytania i co dzięki aktywnemu kontaktowi z książkami możemy osiągnąć. Po raz kolejny, w Sali Doświadczania Świata, uczniowie klas trzecich zaprezentowali swoją znajomość głoskowania trudnych wyrazów w konkursie szkolnym. Uczestnicy udowodnili, że nie straszne są im żadne słowa, z zapałem i z umiejętnością je głoskowali, a zwycięzcy nie byli znani do ostatniej chwili, więc potrzebna była konkursowa dogrywka.
Nie zabrakło również konkursów plastycznych dla dzieci chcących zaprezentować swój talent artystyczny. Miały one okazję stworzenia ilustracji do swojej ulubionej książki bądź zakładki czy rysunku ułatwiającego zapamiętanie trudności ortograficznej. Klasa V c wzięła udział w zajęciach z wykorzystaniem metody polisensorycznej podczas jesiennego spaceru do parku na lekcji przyrody. Mogli w ten sposób za pomocą doświadczenia i własnych obserwacji poznać charakterystykę roślinności oraz zwierząt występujących w najbliższej okolicy.
Ponadto nie zabrakło zmagań z matematyki w postaci różnych zagadek, a także konkursu z języka angielskiego. W młodszych klasach królowały zagadki ortograficzne i kolorowa ortografia utrwalająca reguły pisowni. Były również piosenki połączone z zabawą ruchową, natomiast nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali różne ćwiczenia oraz zawody mające usprawnić motorykę dużą i motywować do pracy. Nauczyciele i terapeuci skupiali się także na ćwiczeniach grafomotorycznych, kaligrafii, dyktandach graficznych, poszerzaniu słownictwa, rozwijaniu logicznego myślenia oraz funkcji percepcyjno – motorycznych poprzez zabawę.
Dla rodziców została przygotowana tablica informacyjna, z której mogli się dowiedzieć czym jest dysleksja, na jakie objawy należy zwrócić uwagę na poszczególnym etapie rozwoju dziecka oraz z jakich propozycji książkowych mogą skorzystać do pracy z własnym dzieckiem w domu.
Był to tydzień obfitujący w kreatywne rozwiązania wspierające dzieci z dysleksją rozwojową. Najważniejsze, że dorobek tygodnia po raz kolejny urozmaicił i wzbogacił praktykę pracy dydaktycznej nauczycieli, aby sprawnie, efektywnie i wspólnie móc pomagać uczniom.
(SP nr 3)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe