Zdrowie jest bezcenne, dlatego kiedy zaczyna szwankować, należy zrobić wszystko, aby powrócić do pełni sił. Jednak koszty leczenia, ceny leków i specjalistycznych konsultacji mogą przyprawić o zawrót głowy.
7 września 2021 19:20Aby takie wydatki nie zrujnowały domowego budżetu, warto ubezpieczyć się na wypadek poważnego zachorowania. W tym celu można wybrać dobrą polisę na życie, czyli taką, którą ma odpowiednio szeroki zakres ochrony.
Poważne zachorowanie – co oznacza ten termin dla ubezpieczyciela?
Nie każda choroba będzie traktowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe jako poważne zachorowanie. W OWU (czyli w Ogólnych Warunkach Umowy) jest zawsze wskazane, jakie schorzenia wiążą się z wypłatą odszkodowania. Są to przewlekłe choroby, które nierzadko wymagają hospitalizacji, zakupu kosztownych leków, a nawet rehabilitacji czy przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu.
Odszkodowanie z takiej polisy będzie można otrzymać m.in. wtedy, gdy ubezpieczony zachoruje na:
chorobę Parkinsona, Creutzfeldta-Jakoba, Alzheimera, neuronu ruchowego
dystrofię mięśniową, kardiomiopatię
nowotwór złośliwy lub łagodny
niewydolność nerek lub wątroby
przewlekłe nawracające zapalenie trzustki
stwardnienie rozsiane
pierwotne nadciśnienie płucne
piorunujące zapalenie wątroby
postępującą twardzinę układową
zapalenie jelita o ciężkim przebiegu
toczeń rumieniowaty
reumatoidalne zapalenie stawów
HIV.
Oprócz tego ubezpieczony będzie miał zagwarantowaną wypłatę świadczenia w przypadku zawału, udaru, utraty kończyn, słuchu, mowy, wzroku, paraliżu, poważnego urazu głowy oraz gdy zapadnie w śpiączkę. Ponadto otrzyma on odszkodowanie, jeśli w celu ratowania zdrowia i życia, będzie należało przeprowadzić trudny zabieg taki jak np.:
endarterektomię tętnicy szyjnej
leczenie operacyjne choroby wieńcowej
operację aorty
operację zastawek serca
przeszczep narządu.
Wszystkie te choroby wiążą się z regularnymi wizytami u specjalistów, a oprócz tego po tak poważnych zabiegach konieczna jest dosyć długa rekonwalescencja. Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania to ogromne wsparcie finansowe zarówno dla samego ubezpieczonego, jak i dla jego rodziny. Ofertę polis na życie zapewniających odszkodowanie w takich sytuacjach można znaleźć na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl.
Poważne zachorowanie a wysokość odszkodowania
To, jak wysokie będzie świadczenie wypłacone choremu, zależy od warunków podpisanej umowy i wysokość sumy ubezpieczenia. Im jest ona wyższa, tym większego odszkodowania może spodziewać się ubezpieczony.
W umowie z ubezpieczycielem będzie także wskazane, ile procent z sumy ubezpieczenia otrzyma chory w przypadku konkretnego schorzenia. Jednak największe wsparcie finansowe dostaną osoby płacące wyższe składki – będą one ubezpieczone na wypadek poważnego zachorowania na kwotę nawet 600 tys. zł.
Na jakich zasadach jest wypłacane odszkodowanie z tytułu poważnego zachorowania?
Procedura wypłaty odszkodowania jest bardzo podobna w przypadku wszystkich ubezpieczycieli. Chory, który ma taką polisę, powinien:
napisać wniosek o wypłatę świadczenia oraz przesłać go do towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z oświadczeniem potwierdzającym dane z dokumentu tożsamości osoby, która zgłasza takie roszczenie
zebrać dokumentację medyczną potwierdzającą diagnozę i dostarczyć ją ubezpieczycielowi.
Chory otrzymuje odszkodowanie zwykle w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia choroby – jednak dokładne terminy są zawsze określone w umowie. Świadczenie – w zależności od warunków polisy – może być wypłacone jednorazowo lub w ratach.
Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków finansowych, jeśli choroba była spowodowana np. samookaleczeniem, próbą samobójczą lub wadą wrodzoną. Wsparcia od ubezpieczyciela nie otrzymają także ci, których zdrowie ucierpiało na skutek usiłowania lub popełnienia przestępstwa, uczestnictwa w aktach przemocy i po spożyciu alkoholu.
Więcej o warunkach i zasadach ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania można przeczytać na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-wypadek-powaznego-zachorowania/147.html.
(nad.)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe