Ubezpieczenie komisowe - czy to legalne?

Firmy pośredniczące w sprzedaży samochodów często zawierają z towarzystwami ubezpieczeniowymi umowy krótkoterminowe. Na czym polega taka ochrona i jak to wygląda w przypadku zakupu pojazdu z komisu? Wyjaśniamy.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że krótkoterminowe ubezpieczenie OC mogą zawierać podmioty prowadzące działalność komisową. Dotyczy ono tylko aut przeznaczonych do sprzedaży.   |  fot. (nad.)

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Takie ubezpieczenie nie wygasa w momencie sprzedaży auta do komisu. Oznacza to, że polisa obowiązuje do dnia wygaśnięcia  zgodnie z pierwotną umową. Gdy umowa wygaśnie, wówczas każdy właściciel komisu zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia na wszystkie samochody znajdujące się na placu.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla samochodów w komisach

Jak wynika z informacji, OC krótkoterminowe na Rankomat.pl dostępne to opcja, z której można skorzystać tylko w kilku przypadkach. Jedną z możliwości jest pośrednictwo w sprzedaży pojazdów – ubezpieczenie można wykupić na maksymalnie 30 dni. Po tym czasie nie ma konieczności wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej – polisa wygasa automatycznie.

Z takiego rozwiązania chętnie korzystają właściciele komisów, którzy opłacają składki za każdy dzień ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki temu pojazdy stojące na placach i czekające na nowych nabywców są objęte ochroną. Jest to całkowicie legalne – zgodne z przepisami dotyczącymi ubezpieczenia krótkoterminowego. Decydując się na kupienie ubezpieczonego auta z komisu trzeba jednak uważać.

Nowy nabywca pojazdu otrzymuje wraz z samochodem polisę OC, która została zawarta w dniu zakupu pojazdu. Problem w tym, że obowiązek opłacenia składki spoczywa na nowym właścicielu. Jeśli nabywca nie zgłosi się do ubezpieczyciela w ciągu 30 dni, wówczas ten ma prawo dokonać rekalkulacji składki. W efekcie cena polisy OC może być zaskakująco wysoka.

Ważność polisy OC możesz sprawdzić

Jeżeli przymierzasz się do zakupu pojazdu, w każdej chwili możesz sprawdzić ważność obowiązkowej polisy. Sprawdzenie ubezpieczenia OC jest bardzo szybkie, proste i nic nie kosztuje. Wystarczy tylko skorzystać z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Aby było to możliwe, należy jednak znać kilka istotnych informacji, np.:

nr rejestracyjny pojazdu

VIN samochodu.

Po wpisaniu tych danych, można otrzymać informację zwrotną na temat polis wykupionych na konkretny samochód oraz sprawdzić datę ważności ubezpieczenia.

(nad. reklama)

  1. 22 listopada 2017  10:53   ja nie (2)   real

    Ktoś jeszcze kupuje samochody od handlarza? ja osobiscie nigdy nie kupiłbym takiego auta .Moje zdanie jak kupić jakikolwiek samochód to tylko od właściciela tzn dowód rej i dowód osobisty mają mieć te same dane a nie umowa spisana na kolanie pod marketem na inną osobe .Problem rodzi się wtedy gdy chcemy zarejestrować auto a tu wielkie zdziwienie brak ciągłości umów i co wtedy -auto bez prawa rejestracji.(dotyczy aut juz zarej.w PL)

    8
    36
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 25 listopada 2018  19:37   taaaaa.   emeryt

      nie wszyscy są bogaci jak ty

      3
      0
    • 17 lipca 2018  14:11   Kupiłem 2 auta od handlarza ...   anonim

      Kupiłem 2 auta od handlarza i nie narzekam. Oczywiście auto trzeba sprawdzić i nie wybrałem pierwszego z brzegu

      5
      0