Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje w Chojnickim Domu Kultury spektakl "Turyści" Artura Pałygi w reż. Piotra Ratajczaka. Pokaz spektaklu odbędzie się w ramach kolejnej edycji projektu Teatr Polska - 4 listopada o godz. 18.00.
24 października 2012 20:30Teatr Polski w Bydgoszczy już po raz czwarty zakwalifikowany został do projektu TEATR POLSKA. Tym razem zaprezentowany zostanie spektakl Turyści Artura Pałyga w reż. Piotra Ratajczaka. W ubiegłym roku odbyły się pokazy Klubu kawalerów Michała Bałuckiego w reż. Łukasza Gajdzisa (Mogileński Dom Kultury; Wałeckie Centrum Kultury; Brodnicki Dom Kultury; Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu; Pilski Dom Kultury).
Turyści to sztuka jednego z najczęściej nagradzanych ostatnio dramaturgów młodego pokolenia Artura Pałygi, stworzona specjalnie na benefis trojki aktorów naszego teatru. Sztuka jest opowieścią o długoletnich przyjaciołach, zapalonych kibicach piłki nożnej, których więcej dzieli niż łączy. Punktem wyjścia historii staje się podróż na ślub córki jednego z nich. Podczas podróży ich marzenia, wzajemne relacje zostają wystawione na próbę. Sztuka Pałygi to teatr drogi, gdzie najważniejszym punktem jest próba odnalezienia siebie, oraz zrozumienie potrzeb drugiego człowieka.
TURYŚCI
Artur Pałyga
reżyseria: Piotr Ratajczak
scenografia: Matylda Kotlińska
ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko
kostiumy: Aleksandra Semenowicz
reżyseria światła: Robert Łosicki
występują: Małgorzata Witkowska, Mieczysław Franaszek, Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Jerzy Pożarowski
czas trwania: 105 minut bez przerwy
Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury, społecznie zdegradowanych, ubogich w instytucje kultury i środowiska twórcze. Kwalifikacje do programu odbywają się dwuetapowo: w pierwszym etapie zgłoszone spektakle uzyskują rekomendacje Komisji Artystycznej Programu. W tym roku Komisja Artystyczna może również wskazać spektakle, poza konkursem, których udział w programie pozytywnie wpłynie na wartość artystyczną i merytoryczną programu i które razem z rekomendacjami konkursowymi kwalifikują się do drugiego etapu. Następnie Komitet Organizacyjny Programu ocenia wiarygodność organizacyjną i finansową projektów.
Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego Teatr Polska ze środków MKiDN.
ARTUR PAŁYGA
Urodzony w Hrubieszowie. Mieszka pod górami, w Bielsku - Białej. W 1989 roku został dziennikarzem nowej, wolnej prasy. Dorabiał, jako pomocnik zbrojarza, sprzątacz wagonów oraz instruktor gry na gitarze. Założył zespół punkowy, w którym grał, krzyczał i wymyślał piosenki. Przez kilka lat był aktorem w grupie teatralnej Heliotrop. Zdobywając nagrody za reportaże, wyuczył się zawodu nauczyciela muzyki, a następnie skończył polonistykę na UJ. Zadebiutował w 1988 roku opowiadaniem opublikowanym w „Na Przełaj”. Rok później rozpoczął pracę jako dziennikarz, pisał do prasy lokalnej, ale także do „Rzeczpospolitej”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego” i dodatku do „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu”.
Pierwszą jego książką był zbiór reportaży z Białorusi pod tytułem Kołchoz imienia Adama Mickiewicza. Obecnie związany jest z lubelską Sceną Prapremier „In Vitro” oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Jest autorem kilkunastu dramatów, takich jak: Nic, co ludzkie (sztuka wystawiona przez Scenę Prapremier „In Vitro” w reż. P. Passiniego, P. Ratajczaka i Ł. Witta - Michałowskiego, 2008), Żyd (Teatr Polski Bielsko - Biała, reż. R. Talarczyk, 2008 ), Turyści” (TPB, reż. P. Ratajczak, 2009), Wszystkie rodzaje śmierci (Teatr Łaźnia Nowa w Kraków, reż. P. Passini, 2009), Ostatni taki ojciec (reż. Ł. Witt - Michałowski, 2009, Scena Prapremier „In Vitro”) oraz Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami (Teatr Polski Bielsko - Biała, reż. P. Ratajczak, 2009). Jego teksty reżyserowali też: Joanna Lewicka, Paweł Łysak, Jan Klata. W ostatnich latach regularnie prowadził zajęcia literackie dla osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Teatr Grodzki. Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, rumuński, węgierski, kataloński.
NAGRODY
Żyd; Grand Prix festiwalu R@port, Gdynia, 2008
Wszystkie rodzaje śmierci; Grand Prix festiwalu R@port, Gdynia, 2009
Nieskończona historia; Metafory Rzeczywistości, Poznań, nagroda dziennikarzy i publiczności, 2009
Ostatni taki ojciec, Festiwal Prapremier, Bydgoszcz, nagroda za spektakl dla twórców przedstawienia, 2009
Paulina Wenderlich
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe