Tundra arktyczna – porostowy świat bez drzew

Już dziewięć lat minęło, odkąd Park Narodowy „Bory Tucholskie” zaprosił słuchaczy na pierwszy wykład z cyklu Czwartkowe spotkanie z przyrodą. Od tamtej pory spotykamy się regularnie sześć razy do roku.

Wykład, który cieszył się zainteresowaniem wygłosił dr Michał Węgrzyn.   |  fot. B. Grabowska

27 października br. mieliśmy okazję po raz pierwszy gościć dr Michała Węgrzyna, który na co dzień pracuje w Zakładzie Badań i Dokumentacji Polarnej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nasz gość z niezwykłą pasją opowiedział słuchaczom o Arktyce.

Ze smutkiem przyjęliśmy informację, że w ciągu ostatnich 30 lat ubyło z tego terenu aż 3 mln km2 lodu. Badania wykazały, że średnio w ciągu 10 lat ginie 150 metrów lodowca. Jednak tam, gdzie ustępują lodowce pojawia się życie. I właśnie to życie w swojej prezentacji pokazał słuchaczom pan Węgrzyn.

Na zdjęciach mogliśmy zobaczyć bogaty świat zwierząt (m.in. niedźwiedzia polarnego, fokę wąsatą, renifery) i roślin (m.in. mak polny dębik ośmiopłatkowy, chrobotki). Na godzinę przenieśliśmy się do niezwykłego świata, gdzie panuje wieloletnia zmarzlina.

Beata Grabowska