Trutowisko – a co to?

Dnia 24 listopada br. w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach odbył się ostatni w tym roku wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą.

Wykłady organizowane przez PNBT cieszą się zawsze zainteresowaniem.   |  fot. B. Grabowska

O pszczołach, trutowisku i różnych smakach z pasieki opowiadał mistrz pszczelarski Robert Patela. To właśnie dzięki pszczołowatym i ich wytężonej pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Według szacunków w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78 proc. gatunków. Bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony.

Niestety  nieodpowiedzialna gospodarka człowieka, w tym przedawkowanie pestycydów, spowodowała, że pszczół jest coraz mniej. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż coraz częściej w naszych ogródkach sadzimy jedynie tuje i trawę zapominając o tym, że pszczołowate potrzebują do życia kwiaty a my potrzebujemy do życia pszczoły.

Dzięki pracy pszczół korzystamy nie tylko z efektów zapylania roślin, czyli mamy żywność, ale również wykorzystujemy produkty pochodzące prosto z ula. Najczęściej spożywamy miód. Znamy również korzystne właściwości zdrowotne pyłku kwiatowego i propolisu (kitu pszczelego). Wykorzystuje się również wosk pszczeli m.in. w kosmetyce lub do produkcji świec.

B. Grabowska