Awaria sprzętu elektronicznego, starte podeszwy butów czy pęknięty szew w sukience wcale nie oznaczają zużycia danego przedmiotu. Wiele usterek da się naprawić z pomocą odpowiedniego fachowca.
21 grudnia 2020 10:29Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie go szukać. Nasze chęci z pewnością doceni planeta - w końcu nadmierne gromadzenie śmieci to jeden z problemów, z którym walczyć musimy wszyscy. Koniec roku to czas wzmożonego ruchu w centrach handlowych. Black Friday, Cyber Monday i okres przedświątecznym wzmagają potrzeby zakupowe.
Nowe rzeczy w domu oznaczają często kres istnienia tych przedmiotów, z których do tej pory korzystaliśmy. Co się z nimi dzieje? Jeśli są w dobrym stanie mogą zostać oddane komuś innemu, sprzedane za symboliczną kwotę lub odpowiednio zutylizowane. W najgorszym scenariuszu wylądują na śmietniku.
Dla naszej planety to ostatnie rozwiązanie oznacza powiększenie zalegającej góry odpadów, która ma negatywny wpływ na środowisko. Z ekologicznego punktu widzenia warto pamiętać w tym konsumpcyjnym pędzie, że można spróbować naprawić, to co już mamy, zamiast od razu kupować nowe. Zachęca do tego też serwis Fixly, pomagający znaleźć specjalistów, którzy tchną w stare przedmioty drugie życie.
Względy ekonomiczne są największym motywatorem do naprawiania. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Dużo taniej jest na przykład wymienić zepsuty zamek w kurtce lub stłuczone szkło smartfona niż kupić nowy egzemplarz w sklepie. Naprawianie ma jednak dużo większe znaczenie niż tylko oszczędzanie pieniędzy. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę również z tego, że ograniczenie produkcji odpadów to ukłon w stronę środowiska naturalnego. Im częściej będziemy naprawiać, tym mniej rzeczy trafi na śmietnik. Gdyby każdy z nas używał odkurzacza, komputera czy telefonu o rok dłużej, to oznaczałoby wyprodukowanie aż 4 megaton CO2 mniej! To równoznaczne ze zniknięciem dwóch milionów aut z ulic.
Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Kantar, najczęściej Polacy decydują się naprawić urządzenia AGD. Zepsutą pralkę w ręce fachowca oddaje 56 proc. respondentów, a zmywarkę 52 proc.. Nieco mniej osób, bo 48 proc., powierza serwisantowi sprzęt elektroniczny, taki jak telewizory czy radio. Jeśli zaś chodzi o odzież i obuwie, to tylko co trzeci badany decyduje się na naprawę. Reszta woli udać się do sklepu po nowe produkty.
Fixly to serwis, który pomaga łączyć osoby chcące zlecić jakąś usługą z odpowiednimi wykonawcami w okolicy. Zamiast przeglądać setki ogłoszeń czy stron internetowych w poszukiwaniu fachowca, wystarczy dodać zapytanie na Fixly. Zainteresowani specjaliści sami kontaktują się ze zlecającym, przedstawiając swoją ofertę. Użytkownik może wybrać spośród pięciu propozycji.
W podjęciu decyzji pomagają szczegółowe informacje o wykonawcach na ich profilach, w tym oceny od wcześniejszych klientów. Na Fixly obecnych jest już ponad 126 tysięcy specjalistów - ekipy remontowe, hydraulicy, szewcy, złote rączki, stolarze, księgowi, mechanicy samochodowi, specjaliści z zakresu prawa, masażyści i wielu innych przedstawicieli branży usług.
(Mat. Partnera)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe