Przełom października i listopada to ostatnie ciepłe podrygi jesieni. Warto wykorzystać ten czas i uporządkować ogród, aby w przyszłym roku cieszył oko estetyką, a przede wszystkim zachwycał zadbaną, zdrową roślinnością i glebą.
26 października 2016 15:41Nie wszystkie rośliny wytrzymają mróz, dlatego warto o nie zadbać w sposób szczególny. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba wysprzątać ogród. Reszty dowiecie się z 5 kroków!
Krok 1: porządki
Warto zacząć od leżących liści, skoszonej trawy oraz roślinnych odpadków. Niekoniecznie trzeba je wyrzucać do śmieci, ponieważ to pożądane składniki naturalnego kompostu. Ekologiczny nawóz doskonale przyda się potem do podniesienia jakości gleby.
Krok 2: skoszenie trawnika i żywopłotu
Ostatnie koszenie najlepiej wykonać, gdy jest jeszcze stosunkowo ciepło (przed pierwszymi przymrozkami). Warto zadbać o to, żeby trawy nie przycinać zbyt nisko (przemarznie) ani zbyt wysoko (zacznie gnić). Trawa powinna mieć długość około 4-5 cm. Oprócz trawy trzeba przyciąć również żywopłot – to już ostatni raz w tym roku.
Krok 3: sadzenie roślin i drzewek
Jesień to idealny moment na sadzenie kwiatów i drzewek owocowych, ponieważ przyjmą się bardzo dobrze w kolejnym sezonie. Sadzimy rośliny cebulowe, na przykład:
krokusy
tulipany
szafirki
narcyzy
lilie
szachownice
zawilce
Krok 4: osłona roślin i krzewów
Na mapie jesiennych przygotowań nie może zabraknąć ochrony roślin i krzewów przed mrozem. Sposoby ochrony roślin:
ściółkowanie – przykrycie gleby iglastymi gałązkami, torfem, korą, którą poleca się szczególnie w przypadku osłony bylin, np. astrów, chabrów, cykorii, fiołków, itd.
Przykrycie roślin u nasady aż do wysokości 30 cm za pomocą specjalnych materiałów, np, maty słomianej, agrowłókniny czy kapturów ochronnych na zimę. Te specjalistyczne produkty zapewniają przepuszczalność i optymalne zimowanie roślin.
Nie wolno zapomnieć o obfitym nawodnieniu gleby wężem ogrodowym.W ten sposób zabezpieczymy ją przed przymrozkami, a rośliny na pewno nie uschną. K
Krok 5: stworzenie nawozu
Powracamy do kroku pierwszego, ponieważ nie jest oczywiste, jak przygotować nawóz, który idealnie służy rabatom i roślinom:
wykorzystujemy skoszoną trawę i suche liście (nie zawilgocone, gdyż te często są nadgryzione przez robaki) i układamy warstwami w zacienionym miejscu
nawóz musi być wilgotny, ale nie mokry. Chodzi o połączenie wilgoci gleby z mikroorganizmami
składniki kompostu to części roślinne, dlatego nie wolno wrzucać do niego szkła, plastiku, metali, gruzu, mięsa czy kości
Start: do dzieła
Wszelkie rośliny i materiały potrzebne do pracy w ogrodzie oraz ciekawoski znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym. Powodzenia w przygotowaniu ogrodu do jesieni!
ZAJRZYJ: http://www.sklepogrodniczy.pl/
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe