Test Kaszuba. Przemierzali wieś i pokonywali trudności

A wszystko to w ramach Testu Kaszuba - gry terenowej zorganizowanej w Swornegaciach po raz szósty. W ubiegłym tygodniu odbyła się zabawa, w której udział może wziąć praktycznie każdy.

W Swornegaciach zorganizowano grę terenową „Test Kaszuba”. Impreza stała się w tej miejscowości tradycją- każdego lata biorą w niej udział zarówno turyści, jak i mieszkańcy wsi.   |  fot. GOK

W tym roku wystartowało 31 drużyn złożonych z od kilku do kilkunastu osób. W oparciu o otrzymane na starcie wskazówki zawodnicy przemierzali Swornegacie poszukując miejsc, w których czekały na nich przygotowane wcześniej rozmaite trudności. Trzeba było zmierzyć się z językiem kaszubskim w mowie i piśmie, pokonać przyrodnicze zagadki i roszady, wykazać się tężyzną fizyczną, nabyć lub zaprezentować umiejętności pierwszej pomocy, dać wyraz cierpliwości mierząc się z haftem kaszubskim, pokazać umiejętności manualne wyplatając wiklinę oraz stanąć oko w oko z regionalną kuchnią wykonując  kulinarne zadania.

Po zaliczeniu wszystkich punktów i ukończeniu gry, na uczestników czekał ciepły posiłek i dalsza część rozrywki. Tym razem już stacjonarnie, na  dziedzińcu przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego można było pobawić się przy dźwiękach i śpiewie Kaszubskiej Kapeli Purtki z Chojnic. Gra terenowa Test Kaszuba zorganizowana została z dużą dozą rozrywki i ogromnym przymrużeniem oka. Nie jest to rywalizacja, w której liczy się czas przebycia trasy, a jedynie dobra zabawa. Niemniej  spośród uczestników zostali wyłonieni zwycięzcy, wybrani na podstawie subiektywnych ocen prowadzących poszczególne punkty.

Za przygotowanie i pomoc w obsłudze poszczególnych punktów pracownicy WDK i KDRL  Swornegaciach składają serdeczne podziękowania: Urszuli Szulc wraz z Amelią Stanisławską, Michałem Moga i Julią Hejmowską, Dorocie i Justynie - pracownikom Zaborskiego Parku Krajobrazowego, Krystynie Kręckiej z wnuczkami Martą i Kingą Jączyńskimi oraz Małgorzatą Jażdżewską i Natalią Nenca, Katarzynie Lemańczyk z Koła Gospodyń Wiejskich, Adamowi Chrapkowskiemu, pracownikom placówek podległych GOK Chojnice: Martynie Theil, Joannie Szupińskiej, Małgorzacie Drążkowskiej, Magdalenie Gosienieckiej i Stanisławowi Czapiewskiemu.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu "Test Kaszuba aktywizuje i integruje - edycja 2018", dofinansowane ze środków Gminy Chojnice. Zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku!

GOK Ch-ce