Taneczne rytmy w deszczową niedzielę

Za nami ostatnia już audycja muzyczna, organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w ramach projektu „Powróćmy jak za dawnych lat…” dofinansowanego ze środków MKiDN.

Mimo upływu lat szlagiery dwudziestolecia międzywojennego są ciągle popularne, mają swoich wiernych słuchaczy i miłośników, i to nie tylko wśród starszego pokolenia.   |  fot. Marta Potulska

Tym razem w placówkach GOK: w Ciechocinie, Silnie i Ogorzelinach rozbrzmiewały „Taneczne rytmy” z okresu XX-lecia międzywojennego.  Prócz wysłuchania  muzyki w wykonaniu skrzypka – Krzysztofa Krymera i akordeonisty - Krzysztofa Lutrzykowskiego, publiczność miała okazję do obejrzenia popisów pary tanecznej: Moniki Kochanowskiej i Krzysztofa Tomaszewskiego.

Audycję „z wdziękiem” poprowadziła edukatorka muzyczna -  Adrianna Wdziękońska – przybliżając uczestnikom spotkania kulturę II Rzeczypospolitej przez pryzmat utworów tanecznych, jakie rozbrzmiewały  w latach 20 - tych i 30 - tych XXw. w teatrach, kinach, klubach.

Dzięki jej komentarzom widzowie niedzielnej audycji uświadomili sobie, że Polska po odzyskaniu niepodległości „otworzyła się na świat”, co zaowocowało przeniesieniem różnych trendów w muzyce, filmie i tańcu na grunt ojczysty.

Dowiedzieli się też, że filmografia i świat muzyki były w okresie międzywojennym bardzo ze sobą połączone. Aktorzy tańczyli i śpiewali piosenki a piosenkarze i tancerze występowali w filmach. Teksty Hemara, Tuwima czy Konarskiego do dnia dzisiejszego wykorzystywane są przez muzyków, zaś muzyka Henryka Warsa na wiele lat zmieniła polską scenę. Muzyką tą nieprzerwanie zachwycają się kolejne pokolenia słuchaczy. Tak było i w ubiegłą niedzielę -  kiedy  muzycy zagrali „Już taki jestem zimny drań”, czy „Ach, jak przyjemnie”, widownia śpiewała i klaskała w rytmie przedwojennych przebojów.

Serca widzów podbili jednak tancerze, prezentując modne wówczas tańce m.in.  fokstrot, charleston, rumbę a przede wszystkim ogniste tango. Nie zabrakło również walczyka, do którego wykonania tancerze zaprosili publiczność, co bardzo spodobało się uczestnikom audycji. Pomimo deszczowej pogody nastrój był naprawdę gorący! – trochę szkoda, że była to już ostatnia audycja poświęcona muzyce dwudziestolecia międzywojennego.

Na szczęście to nie koniec projektu. W ramach zadania na mieszkańców gminy Chojnice czekają jeszcze wakacyjne koncerty i plenerowy pokazy arcykomedii dźwiękowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Najbliższe wydarzenie odbędzie się już 14 lipca przed Wiejskim Domem Kultury w Swornegaciach. Wtedy to będzie można zobaczyć występ zespołu Dixie Band z największymi szlagierami z lat 20-tych i 30-tych oraz w „kinie plenerowym” komedię pt.: „Jadzia” – z Jadwigą Smosarską w roli tytułowej. Szczegóły na temat kolejnych wydarzeń już wkrótce na stronie www.gokchojnice.pl

Lucyna Bucław, fot. Marta Potulska