Szósty „Kwartalnik” już dostępny

Niedawno odbyła się promocja kolejnego numeru „Kwartalnika Chojnickiego”, wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Jest to numer szósty periodyku, za okres od października do grudnia 2013 roku.

Najnowszy numer „Kwartalnika Chojnickiego” można bezpłatnie otrzymać w działach biblioteki. Wkrótce dostępny będzie na stronie internetowej biblioteki.   |  fot. (ro)

Spotkanie prezentujące numer odbyło się w czytelni. Prowadzili je dyrektor MBP Anna Lipińska i przewodniczący kolegium redakcyjnego Kazimierz Jaruszewski. Obecny był także wiceburmistrz Jan Zieliński, członek rady programowej pisma. W promocji wzięło udział ponad 50 osób, w tym autorzy tekstów, które ukazały się w szóstym numerze „Kwartalnika” oraz bohaterowie artykułów i bliscy osób, o których mowa w tekstach.

Zebranych przywitała dyrektor Anna Lipińska, a następnie głos zabrał Kazimierz Jaruszewski, który omówił zawartość pisma i zachęcał do lektury. Jak stwierdził, ukazało się 19 artykułów, a tekstów zgłoszonych było znacznie więcej. -  Do grona autorów dołączyło pięć kolejnych osób. Są to: Gabryela Włodarska - Koszutowska, Mariusz Grzempa, Marcin Synak, Marcin Wałdoch i Adam Wyrowiński.

Pierwsza część pisma tym razem poświęcona jest kinu w Chojnicach – zawiera teksty o kinooperatorze Stanisławie Kallasie oraz cyfryzacji kina w Chojnickim Domu Kultury. Kolejny dział – Kronika chojnicka – prezentuje kilka artykułów omawiających wystawy, które można było obejrzeć w Chojnicach, w tym ekspozycję o Słowińcach oraz zawiera relacje z wydarzeń kulturalnych w mieście i w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Jest prezentacja Stowarzyszenia LekTURa, omówienie książki teologicznej Justyny Zientkowskiej i artykuł o Damianie Kosmalskim - młodym żeglarzu z Charzyków. Dział ten kończy cykliczna kronika wydarzeń podsumowująca ostatni kwartał ubiegłego roku. W części Z dziejów miasta znalazł się artykuł o sowieckim szpiegu w Chojnicach oraz o Alfonsie Niklasie, sportowcu pochodzącym z Kosznajderii. Rubryka Chojnice i okolice poświęcona jest Ogorzelinom. Z kolei w Oficynie artystycznej prezentowane jest malarstwo Wandy Sawickiej.

W dalszej części spotkania głos zabierali m.in. autorzy tekstów. O swoich malarskich inspiracjach opowiedziała także Wanda Sawicka. Głos się również mama Damiana Kosmalskiego, która zauważyła, że tekst o jej synu jest promocją wszystkich zawodników uprawiających żeglarstwo, gdyż sukcesy są efektem pracy zespołowej zawodników i trenerów.

Na koniec Kazimierz Jaruszewski poinformował o konkursie dotyczącym wspomnień z okresu II wojny światowej, a zwłaszcza z 1945 roku. Konkurs organizują: Miejska Biblioteka Publiczna, Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Urząd Miejski w Chojnicach. W tej chwili przygotowywany jest regulamin, ale wiadomo już, że będą nagrody, a w kapitule oceniającej wspomnienia zasiądą prof. Włodzimierz Jastrzębski, dr Jerzy Szwankowski i historyk Paweł Piotr Mynarczyk. – To jest ostatni dzwonek, żeby utrwalić przeżycia tych ludzi, a szczególnie te z roku 1945 – mówił Jaruszewski. Natomiast prof. Jastrzębski dodał, że takich okupacyjnych wspomnień nigdy nie będzie za dużo.

(ro)