Chojnice.com

Szlaki ZPT

Na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego rozpoczęto prace mające na celu uporządkowanie oznakowania szlaków turystycznych. Ułatwi to zadanie turystom odwiedzającym nasz region.

Węzeł szlaków nad Jeziorem Niedżwiedzim koło Chojniczek.   |  fot. M. Grzempa

Na tzw. węzłach, czyli skrzyżowaniach szlaków pieszych i rowerowych, ustawiono drogowskazy wraz z mapami.
Obszar Zaborskiego Parku Krajobrazowego pokryty jest siecią znakowanych szlaków pieszych, rowerowych i ścieżek dydaktycznych. Opiekunami szlaków są różne instytucje i organizacje: Oddział Regionalny PTTK w Gdańsku, Fundacja "Naszyjnik Północy", Zaborskie Towarzystwo Naukowe, Oddział Regionalny PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, nadleśnictwa Rytel i Przymuszewo oraz Zaborski Park Krajobrazowy.  
 
W związku z powyższym istnieje potrzeba koordynowania działań m.in. poprzez umieszczenie wspólnego oznakowania szlaków w miejscach ich skrzyżowania na tzw. węzłach. Z tego powodu w 23. miejscach na terenie ZPK lub w bliskim sąsiedztwie jego granic zainstalowano drogowskazy. Oznakowanie wykonano zgodnie ze standardem znakowania szlaków turystycznych  PTTK oraz przy współpracy z opiekunami szlaków i w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, na których umieszczono węzły.  Każdy węzeł zawiera zestaw tabliczek kierunkowych szlaków (od 2 do 11 tabliczek w zależnosci od ilości szlaków w danym miejscu), mapę prezentującą sieć szlaków na tle granic Parku. Wszystko zainstalowane jest na dębowym słupie. Łącznie zamonotowano 121 tabliczek i 23 mapy.
 
Poprawa jakości oznakowania szlaków turystycznych służyć będzie popularyzacji ekoturystyki i stanowić ma atrakcyjną zachętę do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej dla mieszkańców Parku oraz turystów. Planowy rozwój małej infrastruktury ekoturystycznej zabobiega degradacji przestrzeni i pomaga prawidłowo kierować strumień ruchu turystycznego.
 
Prace związane z poprawą czytelności oznakowania szlaków w terenie będą kontynuowane w najbliższych miesiącach w porozumieniu z gestorami szlaków. W najbliższym czasie na stronie www.zaborskipark.pl znajdzie się opis szlaków wraz z mapą interaktywną. Poniżej zestawiono wszystkie szlaki piesze i rowerowe przebiegające przez teren Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Dla turystów wyruszjących na szlaki ZPK polecamy przewodnik oraz mapy, które można nabyć tutaj.  
 
Szlaki piesze: 

1. Czerwony "Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego" Chojnice - Męcikał - Wiele 56 km;
2. Żółty "im. Józefa Bruskiego" Charzykowy - Góra Wolność - Swornegacie 25,5 km;
3. Zielony "Strugi Siedmiu Jezior" Charzykowy - Dębowa Góra - Chojnice 41,5 km;
4. Czarny "im. Jana Karnowskiego" Charzykowy - Stary Młyn - Chojniczki 8,5 km;
5. Niebieski "Rzeki Zbrzycy" Jezioro Witoczno - Widno - Wiele 45,5 km;
6. Niebieski "Rzeki Brdy" Konarzyny - Drzewicz - Brdyujście 162 km;
7. Zielony "Zaborski" Brusy - Kruszyn - Drzewicz 41 km;
 
Szlaki rowerowe:
1. Niebieski PTTK Chojnice - Swornegacie - Bydgoszcz 165 km;
2. Zielony Naszyjnik Północy 870 km Polnica - Parszczenica - Lubnia
3. Czarny PTTK Bachorze - Brusy Jaglie - Tuchola 126 km
4. Żółto-czarny "im. Anny Łajming" Brusy - Przymuszewo - Kaszuba 50 km   

Mariusz Grzempa

  1. 29 grudnia 2010  20:45   co do szlaku żółtego...   Piotr N.

    niestety w czasie przemierzania szlaku żółtego na drodze pojawia się most, przed którym postawiono tabliczkę informującą o zagrożeniu życia podczas jego przechodzenia... Dobrze byłoby zapewnić chociaż jakieś bezpieczne przejście przez rzekę, bo inaczej sens tego szlaku jest wielce wątpliwy. A swoją drogą polecam poprawę oznakowania szlaku żółtego w okolicy wsi Czarnoszyce.

    0
    0
  2. 6 września 2010  08:41   2. "Zielony Naszyjnik ... (1)   Zdziwiony

    2. "Zielony Naszyjnik Północy 870km"...!? To więcej niż sieć autostrad w Polsce! A może nie powinno być 87? - bo do LUBLINA nie ma 870!

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 16 listopada 2010  18:47     anonim

      http://greenways.pl/pl/s/greenway-naszyjnik-polnocy/

      0
      0