Szarża wpisana w bitwę warszawską

Tegoroczne uroczystości 5 września w Krojantach nie tylko upamiętnią walkę 18 Pułku Ułanów. Organizatorzy umiejętnie wpletli także wątek związany z 90 rocznicą bitwy warszawskiej.

Jerzy Hanisz   |  fot. (ro)

Podczas plenerowej części uroczystości chcemy przypomnieć bitwę pod Arcelinem nieopodal Płońska - wyjaśnia Jerzy Hanisz, scenarzysta i organizator krojanckich widowisk historycznych. - Ta walka była częścią bitwy warszawskiej w 1920 roku a powód, dla którego zamierzam przywołać to zdarzenie jest nieprzypadkowy - w tejże bitwie brał udział rotmistrz Mastalerz, późniejszy pułkownik i dowódca 18 Pułku Ułanów Pomorskich.
Pierwotnie na polu krojanckim miała stanąć ... husaria, aby tam przypomnieć bitwę pod Kirholmem z 1605 roku.
Pierwotnie taki miałem zamysł, bowiem w czasie tej bitwy narodziła się gloria polskiej jazdy, ostatecznie jednak z wielu względów zdecydowałem się wpisać scenariusz inscenizacji w obchody rocznicy bitwy warszawskiej.

Czym jeszcze zaskoczą nas organizatorzy w części plenerowej uroczystości? Na polu bitwy pojawią się 2 czołgi francuskie, taczanka czy też polskie wozy bojowe wz.34. Podobnie jak w ubiegłym roku obejrzymy także musztrę szwadronu z ok. 150 jeźdźcami a także współdziałanie ułanów z innymi pododdziałami.

(ro)

  1. 25 sierpnia 2010  12:49   za www.kawaleria.org   Ułan Bator

    Główny trud organizacyjny nad przedsięwzięciem, obok Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa – z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, wzięła na siebie powołana na początku 2003 roku, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka, współwłaści-cielka prywatnej Kliniki Leczenia Zespołów Bólowych i Kręgosłupa w Krojantach. Za wszystkie sprawy organizacyj-ne, związane z odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużą pomoc organizacyjną zapewniają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, zwłaszcza 20 Brygady Zmechanizowanej, której batalion czołgów dziedziczy tradycję historycznego 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

    0
    0