W tym roku odbyła się IV edycja projektu „Szanujmy zdrowie sąsiadów, nie palmy w piecu odpadów”. Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Akolada we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, a dofinansowanie zapewnia gmina Chojnice.
2 grudnia 2021 08:50Cel przedsięwzięcia stanowi edukacja społeczna- uświadomienie szkodliwości spalania odpadów w piecach domowych. Instruktorzy placówek - świetlic i domów kultury podlegających GOK w Chojnicach zorganizowali dla swoich podopiecznych wiele ciekawych propozycji z zakresu edukacji ekologicznej. Organizatorzy zajęć, słusznie wyszli z założenia, iż najważniejsze jest ograniczenie produkcji śmieci – tak aby nie lądowały one w koszu, lub tym bardziej w piecu!
I tak, na przykład w Swornegaciach seniorki wykonały ekologiczne torby z lnu, aby zastąpić nimi jednorazowe „reklamówki”, a seniorki z Czartołomia stworzyły woskowijki, które z powodzeniem można wielokrotnie używać do pakowania kanapek lub przechowywania żywności. Część z zajęć polegała także na nadawaniu pozornie niepotrzebnym już rzeczom „drugiego życia”. W ten sposób powstał „antysmogowy smok” w domu kultury w Ogorzelinach czy „zwierzaki – cudaki” w świetlicach w Chojniczkach i Nowym Ostrowitem.
Popularną formą wyrażenia poparcia proekologicznego było uczestnictwo w zajęciach plastycznych, polegające na tworzeniu różnorodnych prac o tematyce antysmogowej (m.in. w Angowicach, Nowym Dworze, Racławkach) i udział w konkursach plastycznych - ogłoszonych w świetlicach w Ciechocinie, Pawłowie i Racławkach. Podopieczni tych placówek mogli też wziąć udział w ciekawych doświadczeniach i przekonać się, że zarówno powietrze, jak i jego zanieczyszczenia istnieją naprawdę, chociaż często trudno nam je zobaczyć.
Instruktorka placówki w Pawłowie wysunęła również propozycję dla dorosłych i zaprosiła ich do wspólnego opracowania szeregu haseł o tematyce ekologicznej – zostały one upowszechnione poprzez fotogalerię na stronie internetowej GOK i Facebook instytucji. Hasła „antysmogowe” układały również dzieci w innych gminnych placówkach. W twórczy sposób do zaniechania spalania śmieci nawoływali podopieczni świetlic w Angowicach, Nowym Dworze i Ciechocinie – rymowanki i wierszyki ułożone przez dzieci i instruktorów z pewnością przyczynią się do zwiększenia świadomości mieszkańców gminy Chojnice w zakresie szkodliwości spalania śmieci.
Bardzo ciekawą propozycję uczestniczenia w kampanii zaproponowano w Doręgowicach i Ogorzelinach – można tam było wziąć udział w terenowej grze antysmogowej. Dom kultury w Ogorzelinach (wspólnie z miejscową szkołą) zorganizował też „Pochód Stop Smog”, podczas którego dzieci, instruktorzy i nauczyciele w widowiskowy sposób wyrażali swoje proekologiczne postawy. Podobną akcję zorganizowano również w Swornegaciach – instruktorzy domu kultury i nauczyciele z miejscowej szkoły w barwnym korowodzie przemierzali wieś z hasłami wyrażającymi ich sprzeciw przeciwko paleniu śmieci. Powstał tam też krótki filmik, w którym uczniowie propagują idee proekologiczne – nagranie było popularyzowane w Internecie.
Dom Kultury w Silnie zachęcił młodych ludzi do udziału w zajęciach, podczas których wykonano figurki popularnych „Sąsiadów”. Stworzona przez dzieci krótka „foto - historyjka” z udziałem plastelinowych figurek w bardzo nowatorski sposób propagowała tematykę kampanii „Szanujmy zdrowie sąsiadów…”. W wielu placówkach (m.in. Kruszce, Nowym Dworze, Nowym Ostrowitem) zorganizowano również tematyczne pogadanki, quizy, wspólne rozwiązywanie zagadek i krzyżówek o tematyce ekologicznej. Powstały też ulotki, które rozdawano mieszkańcom gminnych miejscowości.
Wszystkie wydarzenia związane z realizacją projektu, spotkały się z dużym odzewem i z pewnością przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat ochrony środowiska wśród dzieci i młodzieży, a także dorosłych mieszkańców regionu.
Film video - zobacz
Dorota Chmara
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe