Święto haftu kaszubskiego w gminie Chojnice

W tym roku po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Do obchodów tego święta przyłączył się również Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach.

Zdjęcia prac będą wykorzystane do opracowania zajęć edukacyjnych, wydawnictw i publikacji promujących haft kaszubski oraz prezentowane na wystawie podsumowującej całość działań.   |  fot. GOK

Przygotowując w tygodniu, w którym przypadał ten wyjątkowy dzień, wystawę haftu kaszubskiego, zajęcia dla dzieci i młodzieży w przestrzeni wystawy oraz uroczyste podsumowanie konkursu hafciarskiego ETNO-DESIGN.Wszystkie te działania były elementami projektu Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło, którego celem było zachowanie i przekaz pokoleniowy tradycji haftu kaszubskiego oraz jego popularyzacja na terenie Kaszub.  Zainteresowanie wydarzeniami zorganizowanymi w ramach projektu pokazało, że hafciarstwo kaszubskie jest tradycją, która doskonale łączy przeszłość z przyszłością.

W minioną sobotę w domu kultury w Silnie odbyło się spotkanie podsumowujące dla uczestników konkursu hafciarskiego. Ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 220 prac, sala, w której zorganizowano wydarzenie dosłownie „pękała w szwach”. Uczestniczki konkursu przyjechały na uroczystość z wszystkich zakątków Kaszub i Borów Tucholskich – od Trójmiasta, poprzez Chwaszczyno, Kościerzynę, Bytów, aż po Swornegacie i Tucholę, a scena przeobraziła się w salę wystawową.

Panie, wchodzące w skład jury: etnografki - Kinga Turska – Skowronek i Maria Czaplewska oraz hafciarka – Helena Pawłowska omówiły poszczególne prace, skupiając się przede wszystkim na wyjaśnieniu, co sprawiło o nagrodzeniu lub wyróżnieniu danej pracy. Podkreśliły wyjątkowy poziom konkursu oraz fakt, że jego uczestniczki doskonale potrafiły wykorzystać wzory haftu kaszubskiego – wykonując go zarówno na bieliźnie stołowej, jak i współczesnych ubiorach oraz galanterii. Uroczystość uświetnił występ zespołu Dreche z Kościerzyny. Goście wydarzenia doskonale bawili się przy kaszubskich „szlagierach” oraz … muzycznych życzeniach „Stu lat”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z podsumowania konkursu. Niedługo też na naszej stronie zamieścimy zdjęcia prac konkursowych. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu uda nam się pokazać w ten sposób unikatowość i ponadczasowe piękno haftu kaszubskiego.