Dziś, 6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli na cześć trzech wschodnich mędrców przybyłych do Betlejem, aby oddać pokłony Jezusowi. W okresie odbudowy polskiej państwowości i gospodarki w II Rzeczpospolitej, święto to było dniem wolnym od pracy.
6 stycznia 2022 11:07Tego prawa nie odważono się zakwestionować również po II wojnie światowej i w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy wśród świąt imiennie wymienionych, jako dni wolne od pracy, znajdowało się także Święto Trzech Króli.
Po umocnieniu się władzy socjalistycznej, decyzją I Sekretarza PZPR Władysława Gomułki, przeforsowano ustawę (z dnia 10 listopada 1960 r.), którą święto to – w wymiarze państwowym - zostało zlikwidowane. Przez następne 50 lat 6 stycznia nie był dniem wolnym od pracy. 19 listopada 2010 Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu Pracy. Święto Trzech Króli jest oficjalnie świętem państwowym i dniem wolnym od pracy..
Nową, bo zaledwie kilkuletnią tradycją są w tym dniu organizowane Orszaki Trzech Króli. Kolorowe przebrania i jasełkowa sceneria sprawiły jednak, że orszaki bardzo przypadły Polakom do gustu i dziś organizuje się je w wielu miejscowościach. Z roku na rok widowiska te są coraz bardziej spektakularne i bierze w nich udział coraz więcej osób. Po drodze śpiewane są kolędy, uczestnicy otrzymują śpiewniki i kolorowe papierowe korony.
Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowe i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.
Gdzie Orszak w naszym regionie?
W niedzielnych (2.01) ogłoszeniach parafialnych organizatora chojnickiej edycji, czyli Bazyliki Mniejszej, wspomniano jedynie, że tego dnia „po każdej Mszy św. będzie można nabyć słodkie korony Trzech Króli. W ten sposób po raz kolejny chcemy wspomóc Oliwię Stankę, mieszkankę Chojnic.” . Szczegółowy program Orszaku w Konarzynach znajduje na stronie miejscowego Ośrodka Kultury: „6 stycznia 2022 roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły!” po raz kolejny ulicami Konarzyn przejdzie Orszak Trzech Króli. Krocząc za Trzema Mędrcami ze Wschodu będziemy śpiewać piękne polskie kolędy i czytać fragmenty Ewangelii.
Poszczególne sołectwa tworzyć będą Orszak danego Króla. Dlatego prosimy o podkreślenie swoim strojem przynależności do danego orszaku. choćby kolor czapki czy szalika!) I tak: czerwony- sołectwo Ciecholewy i sołectwo Żychce, oraz parafianie spoza gminy Konarzyny. symbolizujący orszak europejski króla Kacpra. Zielony- sołectwo Zielona Chocina i Zielona Huta. Symbolizujący orszak azjatycki króla Melchiora. Niebieski - sołectwo Konarzyny i sołectwo Kiełpin. Symbolizujący orszak afrykański króla Baltazara.
Także Parafia w Czersku organizuje Orszak Trzech Króli, który rozpocznie się „o godz. 12.30 przy stadionie sportowym. Zakończenie planujemy na godz. 14.00 na targowisku miejskim, gdzie odbędą się scena końcowa i wspólne śpiewanie kolęd. Zachęcamy do włączenia się do pochodu. Prosimy, aby również - w miarę chęci i możliwości - przebrali się również dorośli. Będą małe niespodzianki.”
Natomiast w Brusach nie przewidziano w tym dniu Orszaku. Chojniczanom pozostaje śledzenie transmisji telewizyjnych i internetowych lub video z archiwalnych zasobów portalu.
(red.)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe