Dziś (3.08) w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa Wicewojewody Pomorskiego Mariusza Łuczyka oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Alicji Kinczewskiej – Dybek.
3 sierpnia 2018 15:30Dotyczyła pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku tegorocznej suszy. Poinformowano o rządowym wsparciu dla rolników. Rada Ministrów przyjęła program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, które w bieżącym roku ucierpiały z powodu suszy lub powodzi. Na realizację programu przeznaczono z budżetu państwa kwotę 799,5 mln zł, w tym 697 mln zł na dotacje do 1 hektara zniszczonych upraw.
- Zwracam się z apelem do wszystkich samorządów o większą mobilizację i przyspieszenie prac związanych z szacowaniem strat spowodowanych przez suszę. Dzięki sprawnemu działaniu w tym zakresie, możliwe będzie uruchomienie pomocy dla rolników. Ważnym jest także, aby samorządy przychylnie podeszły do próśb składanych przez mniejsze gospodarstwa rolne o umorzenie podatków. - pokreślił wicewojewoda.
Aktualnie na terenie województwa pomorskiego straty szacuje 113 komisji. Susza dotknęła około 13 tysięcy producentów rolnych i objęła obszar ponad 300 tysięcy hektarów upraw. Poniżej znajduje się informacja prasowa w sprawie działań podjętych przez Wojewodę Pomorskiego w zakresie pomocy rolnikom , którzy ponieśli straty z powodu suszy.
Informacja prasowa w/s. suszy w województwie pomorskim
W województwie pomorskim powołano do tej pory 113 komisji do szacowania strat spowodowanych suszą. Nie wszystkie gminy indywidualnie powołały komisje – np. Urzędy Miast w Tczewie i w Kościerzynie podpisały porozumienia z sąsiednimi gminami, aby zakres prac komisji gminnych objął gospodarstwa położone na obszarze miasta. Hel, Jastarnia, Krynica Morska, Łeba, Puck, Sopot, Ustka i Wejherowo poinformowały, że na ich terenie nie występują gospodarstwa rolne.
Z informacji otrzymanych od jednostek samorządu terytorialnego wynika, że poszkodowanych jest około 13 tysięcy producentów rolnych, co przekłada się na obszar ponad 300 tysięcy hektarów. Wojewoda niezwłocznie po otrzymaniu wniosków od samorządów powoływał komisje do szacowania strat. Jednak do urzędów gmin wnioski od rolników wciąż wpływają, tak więc szacuje się że liczba poszkodowanych gospodarstw oraz łączna powierzchnia upraw będą większe. Ostateczne wielkości będą znane po otrzymaniu od szacujących komisji wszystkich protokołów.
Do PUW wypłynęło do tej pory 888 protokołów (UM Brusy – 458, UM Czersk -117, UG Tuchomie – 162, UM Człuchów – 1, UG Cewice – 150). Wszystkie zostały zweryfikowane i podpisane. Biorąc pod uwagę liczbę pracujących w terenie komisji oraz skalę zjawiska, wojewoda wystosował kolejne pismo do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, na obszarze których działają komisje, w którym stanowczo wezwał do uczciwego i sprawnego szacowania szkód powstałych w uprawach rolnych. To od tempa pracy samorządów zależy szybkość udzielenia pomocy rolnikom.
Wojewoda po raz kolejny, również poprzez media, apeluje do samorządów o zaangażowanie i pomoc w pracach komisji, tak aby szacowanie strat przebiegało jak najszybciej, bo od tego zależą wypłaty pomocy poszkodowanym. Wojewoda liczy również na przychylność samorządowców w stosunku do próśb składanych przez mniejsze gospodarstwa rolne o umorzenie podatku.
Spodziewając się w najbliższych dniach lawinowego wzrostu napływających do PUW protokołów, Wojewoda zarządzeniem z dnia 27 lipca 2018 r, powołał zespół do nadzoru nad działalnością komisji gminnych w skład którego wchodzą pracownicy WBiZK, przedstawiciele Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Pomorskiej Izby Rolniczej. Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się 6 sierpnia 2018 roku.
Pomorski Urząd Wojewódzki
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe