Strażnicy pamięci

Każdy z nas, młody czy stary, chciałby mieć ją jak najlepszą. Niestety, takie „dziury” w pamięci, często zdarzają się nam wszystkim. Gdzie ja to położyłam?, kiedy to było?, jaki tytuł miała ta książka?, jaki numer telefonu ma ciocia?

Istnieją pewne ćwiczenia umysłu, które możemy wykonywać, aby zachować na długie lata dobrą pamięć.   |  fot. en.wikinoticia.com

To najczęstsze skargi osób, które zauważają problemy z pamięcią. Zaburzenia pamięci mogą być ostrzegawczym sygnałem informującym nas, że coś z pamięcią dzieje się nie tak. Nie musi to być zaraz objaw coraz powszechniejszej choroby Alzheimera, ale jeżeli zaburzenia stają się dokuczliwe w życiu codziennym trzeba będzie poradzić się lekarza. Chorobie Alzheimera można stawić czoło Oprócz leków stosowanych w sytuacjach uzasadnionych medycznie, dobrym sposobem poprawy zdolności zapamiętywania jest odpowiednie odżywianie. Pora więc zrewidować nasz jadłospis! 

mozg.jpgWarunkiem poprawy pamięci jest odpowiedni dopływ krwi i tlenu do mózgu. Utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi pełni tu rolę decydującą, ponieważ komórki mózgu do prawidłowego funkcjonowania potrzebują glukozy. Dlatego nawet tak prosty krok, jak regularne jadanie śniadań, wydatnie poprawia sytuację. W utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi pomaga spożywanie pieczywa z pełnego przemiału, makaronu z mąki razowej, brązowego ryżu, itp. Są jednak produkty szczególnie cenne dla naszego mózgu. Należą do nich warzywa i owoce takie jak: szpinak, brokuły, brukselka, czosnek, truskawki, jeżyny, czarne jagody. A ponieważ pracę mózgu bezpośrednio usprawnia żelazo, wpływając na dostawę do niego tlenu, warto w codziennym jadłospisie umieścić takie produkty jak: orzechy, nasiona, suszone śliwki i figi, suszone morele, zarodki pszenne, nasiona roślin strączkowych i zielone warzywa liściaste. Większość owoców i warzyw chroni też zasoby tlenu w arteriach prowadzących do mózgu i przeciwdziała szkodom wyrządzanym przez wolne rodniki. A to dlatego, że zawierają witaminowe przeciwutleniacze ożywiające pamięć.

Do prawidłowego przebiegu funkcji pamięci potrzebny jest związek zwany acetylocholiną. Mózg wytwarza go z lecytyny i choliny. Głównym źródłem aktywnosc.jpgcholiny są ryby. Natomiast pokarmy bogate w lecytynę to: soja, wątroba, żółtka jajek, orzeszki ziemne, groch, produkty pełnoziarniste, ser i zielone warzywa liściaste. Dla pamięci bardzo korzystne jest łączenie prawidłowego jadłospisu ze zdrowym stylem życia. Ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych sposobów poprawienia pamięci, zwiększają bowiem dopływ natlenionej krwi do mózgu. Ale równie ważna jest gimnastyka samego umysłu. Czytanie, uczenie się języków, rozwiązywanie krzyżówek i gry towarzyskie są znakomitą stymulacją dla mózgu. Pobudzająco działa też kontakt z innymi ludźmi. Alkohol natomiast, tak jak i papierosy, pozbawia mózg energii i uszkadza jego komórki. Również niedostatek snu upośledza pamięć i koncentrację, podobnie jak stres, lęk, niepokój i silnie działające środki farmakologiczne. Podobne skutki wywołuje zbyt intensywne odchudzanie.

Katarzyna Karpus

NZOZ „GEMINI” ul. Młodzieżowa 35

Tel. 3974033

  1. 23 czerwca 2011  05:49   no wpis jak najbardziej na ...   anonim

    no wpis jak najbardziej na rzeczy, widać ma gostek pojęcie i ma rację, on poruszył wierzchołek góry lodowej, ale ludzie bedą kupować marketowy chłam bo Polska niestety to biedny kraj z dziwną mentalnością rządzących jak i społeczeństwa.

    0
    0
  2. 22 czerwca 2011  21:55   science fiction   T.G

    Pani Kasiu w większości jestem w stanie się z panią zgodzić jednak czytając "Utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi pełni tu rolę decydującą, ponieważ komórki mózgu do prawidłowego funkcjonowania potrzebują glukozy" pomineła pani tak bardzo ważny element jakim są chociażby kwasy omega 3 tak bogato np wystepująca np w świeżej makreli, jak bardzo jest to ważny jest to element pozwole sobie wkleić pierwszy napotkany "wycinek" w googlach "Od tego, czy systematycznie uzupełniamy poziom kwasów omega-3, w dużym stopniu zależy sprawność myślenia, rozumienia, zapamiętywania, a nawet kreatywność przez całe nasze życie. Osoby, które jedzą dużo ryb, w starszym wieku wyróżniają się bystrością umysłu, rzadziej też zapadają na chorobę Alzheimera oraz demencję." Informacji jest naprawdę masa. Uważam że pisząc w ten sposób o cukrze większość ludzi będzie miało kolejny pretekst do pochłonięcia kolejnego batonika czy ciasteczka..bo cukier bo odżywia mózg....itd....bla bla W rzeczywistości jest to jeden z największych zabójców 21 wieku,wystarczy spojrzeć na ciagle tyjące zbaraniałe społeczeństwo które daje sobie wciskać stek kłamstw i bzdur, ten chemiczny syf każdego dnia, w pogoni za mamoną ludzie sami pedzą się w kozi róg..temat rzeka... Paniu Kasiu jeżli chodzi już o kartel farmaceutyczny to uważam że chyba największych ich dobrem jest m.in NIACYNA niestety nie wiadomo czemu juz nie produkowana w Polsce od kilku dobrych lat jedynie sprzedawany shit pod nazwą witamina PP. sam ją biorę dłuższy czas,sledze masę informacji na ten temat proponuje spojrzeć na ten link http://www.youtube.com/watch?v=so_ZOw7nPoE niestety informacje w języku angielskim mało zrozumiałym dla większości społeczeństwa. Reasumując brakuje tutaj forum bo stwierdzam że temat żywienia jest najważniejszym elementem życia i taki Kowalski powninien w końcu zrozumieć że to co w siebie pakuje jest ważniejsze od tego co leci o jakiej godzinie w TV...Pozdrawiam

    0
    0
  3. 22 czerwca 2011  13:37   Bardzo dobry i bardzo dobrze ...   anonim

    Bardzo dobry i bardzo dobrze że pani Kasia i Sabina przypominają nam o tym, jak ważne jest nasze zdrowie. Każdy jest mądry dopóki, dopóty nie dopadnie go choroba.

    0
    0
  4. 22 czerwca 2011  11:27   Bardzo ciekawy i pożyteczny ...   anonim

    Bardzo ciekawy i pożyteczny artykuł.

    0
    0