Sto lat temu powstały Publiczne Służby Zatrudnienia

PUP zorganizował w poniedziałek 28 stycznia specjalną konferencję z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia. Była okazja powspominać początki urzędów pośrednictwa pracy w kraju i w Chojnicach, ale też podziękować za lata współpracy.

Na dzisiejszej konferencji nie zabrakło byłych posłów ziemi chojnickiej, samorządowców z gmin wchodzących w skład powiatu chojnickiego oraz innych gości. Byli też pracownicy urzędu pracy – ci obecni oraz ci byli, w tym emeryci.   |  fot. (olo)

Dzisiejszą konferencję otworzyli dyrektor (od 2004 roku) Powiatowego Urzędu Pracy Wojciech Adamowicz oraz starosta Marek Szczepański. Wojciech Adamowicz miał dziś kilka wystąpień. Mówił o historii Publicznych Służb Zatrudnienia w kraju, przypomniał też początki Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnicach. Nie zapomniał też o podziękowaniu partnerom, z którymi kierowany przez niego PUP przez ostatnie 30 lat współpracował oraz o swoich pracownikach.

- Rok 2019 jest rokiem powstania Publicznych Służb Zatrudnienia. Jest to doskonała okazja, aby pomyśleć o początkach  i historii, ale też aby podziękować naszym partnerom, pracodawcom i instytucjom, które wspierają nasze działania i projekty – mówił Adamowicz. - Za początek powstania Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce uważa się podpisanie 27 stycznia 1919 roku Dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami przez Naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego.

W Chojnicach urząd pracy powstał w styczniu 1990 roku. Pierwszą siedzibą było pomieszczenie w urzędzie miejskim w starostwie. Od września 1990 roku Biuro Pracy stało się jednostką Urzędu Rejonowego, który potem zmienił się w dzisiejsze Starostwo Powiatowe. Z początku w Biurze Pracy zatrudnione były cztery osoby – to byli pracownicy Wydziału Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miejskiego. Później wraz z liczbą zadań rosło też zatrudnienie.

- Z biegiem czasu poprawiała się też jakość naszej pracy, m.in. dzięki pierwszym komputerom PC IBM. Istotnym zadaniem, które nałożyła ustawa, było wypłata zasiłków dla bezrobotnych w formie gotówkowej. Pieniądze przywoziliśmy z reklamówkach z banku. Pierwsza historyczna wysokość zasiłku wynosiła 120 tys. zł. Otrzymywali to świadczenie wszyscy bezrobotni – przypominał Wojciech Adamowicz. Od 1998 roku Powiatowy Urząd Pracy funkcjonuje w budynku przy ul. Lichnowskiej 5.

Na poniedziałkowej konferencji nie zabrakło byłych posłów ziemi chojnickiej, samorządowców z gmin wchodzących w skład powiatu chojnickiego oraz innych gości. Byli też pracownicy urzędu pracy – ci obecni oraz ci byli, w tym emeryci. Była okazja, by wszystkim podziękować za blisko 30 lat historii chojnickiego „pośredniaka”.

Z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia PUP wydał też okolicznościowy biuletyn, w którym zawarto historię Publicznych Służb Zatrudnienia, historię urzędu pracy w Chojnicach, przypomniano różne statystyki za ostatnie kilkadziesiąt lat, a także przedstawiono najważniejsze zadania, projekty i sukcesy. Są też wymienieni byli i obecni dyrektorzy, kierownicy, kierownicy działów   i pracownicy. Na 1 grudnia 2018 roku kadra PUP liczyła 49 osób.

Tekst i fot. (olo)