Sternik medalowej osady i o pasjach artysty

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach odbyła promocja 49 numeru Kwartalnika Chojnickiego. Pismo, pod redakcją Kazimierza Jaruszewskiego, jest wydawane przez chojnicką bibliotekę od ponad 12 lat.

W ostatnim numerze publikacji znalazły się dwa artykuły na temat osób związanych ze Swornegaciami.   |  fot. GOK

Publikowane w nim artykuły dotyczą przede wszystkim Chojnic i okolic, a ich autorami są mieszkańcy regionu lub osoby z nim związane. W ostatnim numerze kwartalnika znalazł się dwa artykuły na temat osób związanych ze Swornegaciami. Pierwszy z nich, autorstwa Rocha Szumyka, nosi tytuł: Sternik medalowej osady. Jubileusz 25-lecia Kaszubskich Regat Wioślarskich im Bolesława Drewka. Tekst poświęcony został pochodzącemu ze Swornegaci Bolesławowi Drewkowi, który zapisał się na kartach historii jako zdobywca pierwszego medalu olimpijskiego w dziejach polskiego wioślarstwa.

Drugi tekst, autorstwa Kacpra Szypryta, został poświęcony osobie Jana Bernarda Jakubowskiego. Ten wszechstronnie uzdolniony twórca jako jeden z pierwszych w regionie zauważył potrzebę zachowania oraz promowania kultury kaszubskiej, a także historii Swornegaci i regionu. O wielu pasjach artysty wspominała na spotkaniu w chojnickiej czytelni Jego żona – Jadwiga. O tradycjach wioślarskich w Swornegaciach opowiedział natomiast pasjonat tego sportu – Zbigniew Chrapkowski. Zachęcamy do lektury Kwartalnika Chojnickiego i oczywiście wizyty w Swornegaciach, także poza sezonem letnim.

Przy promenadzie prowadzącej nad Jezioro Karsińskie można obejrzeć wystawę plenerową poświęconą Bolesławowi Drewkowi. W Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego natomiast znajduje się Jego olimpijski medal. W KDRL można także zobaczyć obrazy i grafiki autorstwa J.B. Jakubowskiego, posłuchać wywiadów, które przeprowadził z najstarszymi mieszkańcami sołectwa lub zapoznać się z opracowaną przez niego ulotką na temat historii wsi.  W kościele p.w. św. Barbary w Swornegaciach znajduje się natomiast namalowany przez artystę obraz Św. Huberta i odręcznie wykonana tablica na temat historii parafii w Swornegaciach.

GOK