Na wczorajszej (31.08) sesji Rady Miejskiej w Czersku radni przyjęli uchwałę w sprawie poparcia sprzeciwu mieszkańców dotyczącego utworzenia na bazie byłego więzienia przy ul. Dworcowej filii Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.
1 września 2021 08:22Na sesji głos zabrał też radca prawny czerskiego ratusza Władysław Rzepczyński, który powołując się na wcześniejsze słowa przedstawiciela ministerstwa zdrowia, powiedział m.in., że to starosta chojnicki wydał decyzję oddającą w trwały zarząd nieruchomości w Czersku przy ul. Dworcowej Zakładowi Karnemu w Koronowie, a zakład mógł oddać to użyczenie ministerstwu zdrowia wyłącznie za zgodą starosty chojnickiego.
W związku z powyższym poprosiliśmy o odniesienie się starosty do słów radcy prawnego.
„Pismo do Starostwa Powiatowego w Chojnicach z Zakładu Karnego w Koronowie wpłynęło 5 lipca 2021 r. Budynek w Czersku jest w trwałym zarządzie Zakładu Karnego w Koronowie. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami ZK w Koronowie może użyczyć obiekt na okres nie dłuższy niż trzy lata, informując starostę o użyczeniu. Starosta nie wydawał żadnej zgody na jego użyczenie, gdyż takowa nie była wymagana przepisami. Słowa, które podczas Sesji Rady Gminy Czersk padły z ust mecenasa Władysława Rzepczyńskiego są nieprawdziwe gdyż starosta nie wydawał zgody na użyczenie obiektu przez Zakład Karny w Koronowie na potrzeby Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.
W momencie kiedy do starosty trafiło pismo, czerski samorząd już wiedział o zmianie przeznaczenia obiektu. Do starosty nie trafił żaden wniosek z Gminy Czersk w tej sprawie. Gdyby taki był, na uwagę zasługuje fakt, iż obiekt jest cały czas w trwałym zarządzie Zakładu Karnego w Koronowie i ten zarząd nie został wygaszony. Dopiero po wygaśnięciu zarządu można rozpocząć dalszą procedurę, a ostatecznie o przekazaniu nieruchomości decyduje wojewoda pomorski" – odpowiada Monika Garstecka ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach i przesyła pismo skierowane do starosty chojnickiego przez służbę więzienną.
Dlaczego burmistrz nie wystąpił z inicjatywą wcześniej?
Na wczorajszej sesji wiceburmistrz Czerska Bogumiła Ropińska przekazała zebranym informację o tym, że burmistrz przed urlopem mówił o tym, iż wystąpi o to, aby budynek przy ul. Dworcowej przejąć i przeznaczyć go na cele społeczne. Dopytujemy - skąd pojawił się pomysł o przejęciu budynku? Dlaczego burmistrz nie wystąpił z taką inicjatywą wcześniej, chociażby np. w lipcu br., gdy dowiedział się z ministerstwa sprawiedliwości o inicjatywie powstania w Czersku filii Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie?
- Przyczynkiem do takiej decyzji była właśnie zapowiedź powstania w Czersku Filii Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Burmistrz chciałby, aby w przypadku, jeżeli nie uda się zablokować uruchomienia tej Filii, przejąć budynki w przyszłości. Na podstawie wpisu w Księdze Wieczystej będzie to możliwe po wygaszeniu trwałego zarządu. Najwcześniej po upływie terminu 3 lat, na tyle została zawarta umowa – bez przetargu (zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami). W lipcu nie było, ani obecnie nie ma takiej możliwości, aby skutecznie zadziałać w tej sprawie.
Decyzją Starosty Chojnickiego wydaną w grudniu 2018 nieruchomość położna w Czersku przy ul. Dworcowej 29 została oddana w trwały zarząd Zakładowi Karnemu w Koronowie na cle statutowe i do chwili obecnej trwały zarząd nie został wygaszony. Jednak wyprzedzająco burmistrz chce podjąć działania zmierzające do przejęcia tych obiektów w przyszłości i przeznaczenia na cele społeczne. Należy podkreślić, że ostateczne decyzje związane z przekazaniem obiektów należących do Skarbu Państwa, podejmuje Wojewoda. Wciąż mamy nadzieję, że nie uda się uruchomić w Czersku tego ośrodka. Na kanwie protestu społecznego burmistrz wystosuje kolejne pismo do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie – odpowiada wiceburmistrz.
(red)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe