Spowodowali kolizje drogowe pod wpływem alkoholu. Grozi im do 2 lat więzienia

Od 2022 roku w życie weszły nowe przepisy związane z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. Mimo to w weekend w dwóch różnych miejscowościach policjanci, zatrzymali dwoje nietrzeźwych kierujących, którzy doprowadzili do niebezpiecznych zdarzeń.

Poza utratą prawa jazdy oboje sprawcy kolizji odpowiedzą za przestępstwa drogowe przed sądem.   |  fot. KPP

W miniony piątek około 19.30 dyżurny chojnickiej policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na trasie Czersk – Brusy na wysokości miejscowości Bielawy. Natychmiast na miejsce zostały skierowane służby ratunkowe. Policjanci, którzy pracowali na miejscu tego zdarzenia wstępnie ustalili, że kierujący 56-letni mieszkaniec gm. Czersk kierujący motorowerem spowodował kolizję uderzając w prawy bok prawidłowo wyprzedzającego go pojazdu marki Renault Laguna.

W trakcie czynności okazało się, że kierujący jednośladem jest nietrzeźwy, alkomat wskazał prawie półtora promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna z urazem nogi został przewieziony do szpitala. Funkcjonariusze zatrzymali 56-latkowi prawo jazdy.

Kolejne zdarzenie miało miejsce następnego dnia około 11.30 na ul Parkowej w Chojnicach, gdzie kierujący renault jadąc w kierunku al. Brzozowej podczas skręcania, uderzył w znak drogowy, a potem wjechał do parku przez ścieżkę rowerową i najechał na drzewo. Policjanci podczas rozmowy z kierującym od razu poczuli od niego alkohol. Poddali 50-letniego mieszkańca gm. Chojnice badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat wskazał u niego ponad 3 promile. Również temu kierującemu zostało zatrzymane prawo jazdy, a jego auto zostało odholowane na strzeżony parking.

Na szczęście w tym przypadku nikomu nic się nie stało. Poza stratami materialnymi nie ucierpiała żadna osoba postronna. Utrata prawa jazdy to jednak nie koniec problemów dwojga kierowców. Muszą oni jeszcze odpowiedzieć za swoje czyny przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi im do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy na minimum 3 lata oraz wysoka kara finansowa.

Pamiętajmy, alkohol znacznie obniża koncentrację oraz zaburza zdolność oceny sytuacji. Nietrzeźwy kierowca stwarza zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy nie tylko do kierowców, ale również do świadków takiego zachowania. Gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę pojazdu, czy też mamy takie uzasadnione podejrzenie, że ktoś może być pod wpływem alkoholu powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję. Jeśli to możliwe również podjąć działania zmierzające do niedopuszczenia takiej osoby do kierowania.

KPP