W Chojnicach trwają XV Dni Sztuki, zorganizowane z okazji 40-lecia Galerii Sztuki Polskiej i 70-lecia pracy twórczej Janusza Trzebiatowskiego. Jednym z wydarzeń była prezentacja obrazu „Leśna katedra” Janusza Trzebiatowskiego w Czytelni MBP.
20 września 2024 09:24Oraz wykład prof. Bolesława Farona. Jubilata Janusza Trzebiatowskiego, specjalnego gościa prof. Bolesława Farona oraz wszystkich zebranych przywitała dyrektor MBP Anna Lipińska. Następnie poprosiła mistrza o zaprezentowanie eksponowanego obrazu z cyklu „Katedry”. Janusz Trzebiatowski w swojej wypowiedzi podkreślił, że zakończył właśnie duży cykl wystawowy pod tytułem „Katedry”, który rozpoczął się przed rokiem wystawą w ChCK.
Obrazy nawiązywały do gotyckich katedr. Dzieło „Leśna katedra” namalował specjalnie na to spotkanie z prof. Faronem. – „I te moje leśne katedry są właśnie od gotyku wywodzącą się myślą twórczą” – mówił. Potem życiorys i osiągnięcia naukowe prof. Bolesława Farona przybliżył Paweł Boczek, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Chojnicach. Jak mówił, gość jest historykiem literatury, krytykiem literackim, publicystą i politykiem. Do Chojnic przyjechał nie po raz pierwszy.
Sam profesor wspominał swoje pobyty w Chojnicach, w tym to pierwsze na zaproszenie Janusza Trzebiatowskiego na otwarcie galerii sztuki współczesnej. Pochwalił, że miasto zmieniło się radykalnie w ciągu ostatnich 15 lat, zrobiło duży krok do przodu. Omówił także swoje publikacje, które przywiózł na spotkanie. Odczyt profesora zatytułowany był „Spór wokół sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego na Wawel”. Profesor podkreślił, że jako historyk literatury zajął się tym zagadnieniem z zakresu socjologii literatury. Przyznał, że przez wiele lat zajmował się tym, analizował prasę polską i francuską.
Szczegółowo omówił, jak zrodziła się inicjatywa sprowadzenia prochów poety do Polski, jakie były jej losy na przestrzeni lat i jakie były koncepcje lokalizacji grobu. Pierwsza propozycja przeniesienia prochów z Paryża pojawiła się już w II połowie XIX wieku, natomiast dopiera w 1927 roku doszło do złożenia szczątków Juliusza Słowackiego na Wawelu, obok grobu Adama Mickiewicza. Profesor mówił także o manifestacjach patriotycznych, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu w miejscowościach, przez które przejeżdżał pociąg z Gdyni do Krakowa, wiozący szczątki Słowackiego.
Po wysłuchaniu odczytu był czas na zadawanie pytań prelegentowi. Można było też otrzymać dedykacje profesora Bolesława Farona na jego książkach. Na koniec spotkania głos zabrała Janina Kosiedowska z chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i wręczyła podziękowanie Januszowi Trzebiatowskiemu, jako Fundatorowi Repliki Sztandaru oddziału. Artysta nie mógł bowiem uczestniczyć w niedawnej uroczystości poświęcenia i wręczenia nowego sztandaru dla oddziału.
MBP
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe