Spotkanie dotyczące reedycji książki

Grupa seniorów z dużym zainteresowaniem wysłuchała we wtorek 9 kwietnia prelekcji dr. Przemysława Zientkowskiego, wicedyrektora MBP w Chojnicach, o reedycji książki „Chojnice 1939-1945” Wojciecha Buchholca, Mariana Grochowskiego i Józefa Ostrowskiego.

Seniorzy byli zainteresowani tematyką spotkania. Dziękowali za prelekcję. Przedstawiali także swoje rodzinne historie związane z wydarzeniami w Dolinie Śmierci.   |  fot. MBP

Prowadzący wicedyrektor MBP w Chojnicach, witając gości, zachęcił ich do dyskusji o tych wydarzeniach w Dolinie Śmierci. Przypomnijmy, książka ukazała się w 1947 roku nakładem Powiatowego Komitetu Uczczenia Zbrodni Hitlerowskich w Chojnicach. A w tym roku biblioteka wydała jej reedycję z krytycznym posłowiem dr. Dawida Kobiałki i prok. Tomasza Jankowskiego.

Jak mówił prelegent, Komitet powołano 6 czerwca 1945 roku, by ocalić od zapomnienia miejsca zbrodni na terenie naszego powiatu. Po odkryciu grobów w Dolinie Śmierci odbył się pogrzeb, który miał charakter manifestacyjny.

– „Przedstawiciele społeczności nieśli na barkach trumny z ciałami, a trumien było 64” – mówił seniorom Przemysław Zientkowski i poinformował, że w związku z tym, że w tym roku przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej i zakończyło się śledztwo prowadzone przez prokuratora IPN, odnalezione przez archeologów w Dolinie Śmierci szczątki zostaną uroczyście pochowane 2 września.

Zdradził, że Kancelaria Prezydenta RP wstępnie potwierdziła już udział głowy państwa w uroczystości. W maju zaczną się prace przy budowie grobowca na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich. –„Dążymy do tego, by pogrzeb był jak najbardziej podobny do tego z 1945 roku – dodał wicedyrektor Przemysław Zientkowski. – „Będzie 26 dębowych trumien, dzień wcześniej będą wystawione w bazylice. Wieczorem planujemy Requiem Mozarta, koncert żałobny. Podkreślił, że ze względu na udział prezydenta trzeba się będzie liczyć z ograniczeniami, stąd możliwe, że ustawione zostaną telebimy dla oglądających. Pewny jest udział biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

MBP fot. (arch.red.)