Spotkania Renaty Piątkowskiej

Goszcząca w MBP pisarka Renata Piątkowska poprowadziła nie tylko spotkanie dla dzieci, ale także dwa spotkania skierowane do starszych dzieci i młodzieży, które odbyły się w Czytelni. Fragmenty omawianych książek czytała lektor Malwina Kożurno.

Renata Piątkowska była kolejnym już gościem spotkań autorskich chojnickiej biblioteki w fomule „na żywo”.   |  fot. MBP

Jak podkreślił na wstępie wicedyrektor MBP Przemysław Zientkowski, Renata Piątkowska pisze „ze swadą i z humorem” książki dla dzieci, ale także pisze książki dla młodzieży poruszające trudną i ważną tematykę. I to właśnie one były tematem tych dwóch spotkań. Jak mówiła uczniom Renata Piątkowska, ma w swoim dorobku 50 książek, głównie dla młodszych, ale także 6 tytułów dla młodzieży. Ukazały się one nakładem Wydawnictwa Literatura w serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. – „Opisuję historie prawdziwe, a moc historii prawdziwych jest niezwykła” – mówiła pisarka. Podkreśliła też, że były to wydarzenia szerzej nieznane, na które trafiła i o których zdecydowała się napisać, żeby wszyscy je poznali. 

Uczniom klas 5-7 autorka mówiła o książce „Dzieci z Placu Trzech Krzyży”. Porusza ona temat dzieci żydowskich, które uciekły z warszawskiego getta i potem ukrywały się w Warszawie. Zarabiały m.in. handlując papierosami na Placu Trzech Krzyży, stąd nazywane były „papierosiarzami”. Pisarka zaznaczyła, że chciała pokazać wojnę widzianą oczami dziecka i że ta historia jest „absolutnie niezwykła”. Przybliżyła słuchaczom sylwetki bohaterów i to, jak starali się przeżyć wojnę, a uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w tę opowieść. Mogli także posłuchać interpretacji fragmentu książki w wykonaniu Malwiny Kożurno.

Z kolei licealistom Renata Piątkowska opowiedziała o treści książki „Dzieci, których nie ma”, która także ukazała się w serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Pisarka również tym razem podkreśliła, że interesują ją tylko prawdziwe wydarzenia. W tej książce opisuje wciąż mało znany obóz pracy dla dzieci w Łodzi z czasu II wojny światowej. Trafiały do niego dzieci w wieku od 3 do 16 lat, zabrane pod zarzutem włóczęgostwa. Pisarka opowiedziała młodzieży o przerażających warunkach życia w obozie, o metodach stosowanych przez hitlerowców, a także o tym, co z tymi dziećmi stało się po zakończeniu wojny i jakie traumy im dokuczały.

Potem przybliżyła jeszcze treść dwóch innych swoich książki, do lektury których także zachęcała. „Wszystkie moje mamy” dotyczy ratowania żydowskich dzieci z warszawskiego getta przez Irenę Sendlerową, która, jak mówiła pisarka, w Polsce przez wiele lat nie była znana, pomimo tego, że pomogła wydostać z getta 2,5 tysiąca dzieci. Z kolei „Która to Malala?” to opowieść o młodziutkiej dziewczynie z Pakistanu, przeciwstawiającej się prawom talibów i działającej na rzecz edukacji kobiet. Stała się ona ofiarą zamachu, który na szczęście przeżyła. 

Licealiści także z uwagą i w skupieniu słuchali zarówno pisarki, jak i czytającej fragmentu „Dzieci, których nie ma” Malwiny Kożurno. W spotkaniach wzięły udział także członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, które na ostatnim swoim spotkaniu omawiały książkę „Która to Malala?”. Klubowiczki skorzystały też z możliwości zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z pisarką i lektorką.

MBP