Spektakl z przesłaniem

Już po raz trzeci uczniowie z Gimnazjum w Sławęcinie odwiedzali szkoły w gminie Chojnice, aby zaprezentować swoje przedstawienie profilaktycznego dotyczące uzależnia od narkotyków.

W zamierzeniach Teatru Profilaktycznego są również wyjazdy do Domów Kultury w gminie Chojnice.   |  fot. nadesłane

Pt. „W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie. Ty możesz wybrać … Kochaj świat,  kochaj życie!”. Przez wiele tygodni do występu przygotowywała uczniów Anna Gorzyńska. Oprawą plastyczną przedstawienia zajęła się Irena Wittbrodt.

Grupę teatralną uczniów klasy drugiej Gimnazjum w Sławęcinie reprezentują: Byrda Ireneusz, Cygan Oskar, Gwiździel Andżelika, Wittbrodt Julia, Kręcka Kamila, Kujaszewska Natalia, Kupisz Agnieszka, Thiede Tomasz, Nyks Malwina, Nyks Wiktoria, Pałubicka Alicja, Rożek Jan, Rzeźnik Katarzyna, Selonka Krystian, Julia Erdmańczyk, Weronika Kiełpińska, Oliwia Barańczak.

Swoje tournee po szkołach gimnazjalnych w gminie Chojnice rozpoczęli od występu przed publicznością szkolną w Sławęcinie, a następnie w Gimnazjum w Pawłowie, w Nowej Cerkwi, Silnie, a także w Charzykowach i Swornegaciach. Inicjatorem działań był Adam Modrzejewski, Pełnomocnik Wójta Ds. Profilaktyki Przeciwalkoholowej. W trakcie objazdów po szkołach gimnazjalnych uczestniczyła Lucyna Narloch.

Spektakl opowiada historię chłopca, który czując się nieszczęśliwy, niezrozumiany przez otoczenie i rodzinę, sięga po narkotyki. Jego niewłaściwe decyzje powodują, że uzależnia się od narkotyków. Chwilowa pokusa poniosła za sobą ogromne konsekwencje, chłopiec dowiaduje się, że jest chory na AIDS.

Głównym celem przedstawienia było wskazanie uczniom w gminie Chojnice, że zażywanie narkotyków oraz innych substancji odurzających może osłabić ich wolę ora zdolność podejmowania rozsądnych decyzji. Wskazali również, że to właśnie młodzież jest najbardziej podatna na wpływy środowiskowe.

Przekazali swoim kolegom i koleżankom, że warto się zastanowić jakie decyzje w życiu będą podejmować. Zwrócili im uwagę, że należy zawsze wybierać dobro, a nie zło. Każdy młody człowiek jest odpowiedzialny za swoje życie i powinien podejmować dobre, przemyślane wybory. Aktorzy wskazali również rady jak należy postępować, gdy ktoś z otoczenia bierze narkotyki lub zachoruje na AIDS.

Przedstawienie spotkało się z aprobatą oglądających, którym z pewnością jego treść zapadnie głęboko w pamięci. Intencją aktorów-uczniów było uświadomienie widzom, że nigdy nie jest za późno by się zmienić, że trzeba wspierać tych, dla których życie straciło sens, że nałogi - to droga donikąd.

Młodzi aktorzy wystąpią również na wywiadówce w Gimnazjum w Sławęcinie, w ramach pedagogizacji rodziców. W ramach podjętych działań uczniowie Gimnazjum w Sławęcinie będą uczestniczyć w Zielonej Szkole Wolności do Gdańska, współfinansowanej przez Gminę Chojnice, dzięki współpracy z Pełnomocnikiem Wójta ds. Profilaktyki Przeciwalkoholowej, Adamem Modrzejewskim.

A. Gorzynska

fotoreportaz.jpg