Podczas narady sołtysów w Lichnowach jej uczestnicy okazję zapoznać się z ofertą firmy Solumen, dostawcy lamp solarnych. Jak już pisaliśmy, przekazała ona do testowania dwie takie lampy, które od początku listopada br. działają w Chojniczkach.
22 grudnia 2022 10:09Firmę reprezentował jej prezes Tadeusz Socha, którego na naradę zaprosił wójt Zbigniew Szczepański. Zadeklarował, że sołectwa, które zainteresują się montażem lamp solarnych będą mogły sfinansować ich koszt wspólnie z Gminą w proporcjach 2:1 (Gmina/Sołectwo), jak przy budowie dróg osiedlowych. Każdy sołtys otrzymał na naradzie katalog oraz kompleksową ofertę rozesłaną przez Urząd Gminy Chojnice.
Podczas narady przedstawiciel firmy Solumen szczegółowo przedstawił zasady działania lamp solarnych, omówił poszczególne rodzaje. Firma działa od 4 lat, w tym czasie nawiązała współpracę z 250 gminami. Najwięcej z nich jest na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie. W niektórych gminach lampy solarne stanowią już ok. 30% całości ulicznego oświetlenia. Zaznaczył, że w zdecydowanej większości gmin w Polsce nie trzeba zlecać wykonania projektu technicznego oraz uzyskiwać zezwolenia na budowę lamp solarnych, ale jeśli jest inaczej, firma wykonuje projekt, pomaga w otrzymaniu uzgodnień.
- Nasze lampy są rodzajem oświetlenia aktywnego. Posiadają czujniki zbliżeniowe, które wzbudzają lampy do mocniejszego strumienia światła, gdy w pobliżu pojawi się pieszy czy pojazd. Można je zaprogramować, by w określonych godzinach nocnych świeciły z mocą np. 10% lub były w stanie czuwania. Świecą łagodnym światłem, które nie razi w oczy, nie są inwazyjne. Posiadamy na nie wszelkie certyfikaty, testujemy je w naszym laboratorium. Montujemy je w miejscach, które wcześniej sprawdzamy pod kątem prawidłowego użytkowania – zapewnił Tadeusz Socha z Solumena.
Każda lampa posiada baterię litowo – jonową, która zachowuje pełną moc przez ok. 2000 cykli liczonych od pełnego naładowania do całkowitego rozładowania. Daje to od 8 lat „życia” baterii do 12-13 lat. Żywotność samych lamp z panelami wynosi co najmniej 25 lat. Firma daje na cały zestaw, łącznie z baterią, najczęściej 5 lat gwarancji. Ich koszt, wraz z montażem, w wersjach najczęściej kupowanych przez samorządy, waha się od 5,5 tys. zł do 8 tys. zł.
W dyskusji głos zabrali sołtysi, w tym także sołtys Chojniczek Tomasz Sujak. Podzielił się on z zebranymi swymi wrażeniami z pierwszego okresu działania lamp. Generalnie jest zadowolony z ich funkcjonowania. Sugerował kolegom i koleżankom z Gminy Chojnice, by rozważyli zakup wersji hybrydowej z wiatraczkiem – turbiną i z większą baterią, którą można zaprogramować na jej czuwanie w późnych godzinach nocnych.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe