"Siła kłamstwa" Bezprecedensowa akcja wsparcia TVN24

Kilkadziesiąt największych mediów ogólnopolskich i lokalnych na znak solidarności z redakcją TVN24 zdecydowało się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału Piotra Świerczka "Siła kłamstwa".

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce TVN za ten materiał ukarać.   |  fot. tvn24

- Dziękujemy za to wyjątkowe wsparcie. Władza kolejny raz przekonuje się, że polskie redakcje, polscy dziennikarze w żadnym wypadku nie dadzą się zastraszyć i uciszyć - mówi Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 i "Faktów" TVN. W akcję zaangażowały się m.in. Onet, WP, "Gazeta Wyborcza", gazeta.pl, "Rzeczpospolita", Radio Zet, RMF FM, "Press", "Newsweek", "Tygodnik Podhalański", "Polityka", "Dziennik Gazeta Prawna", "Tygodnik Powszechny" oraz media zrzeszone w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych.

 Na stronach internetowych każdej z tych redakcji można będzie zobaczyć całość ponad 70-minutowego reportażu, w którym we wrześniu 2022 roku podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac podkomisji Macierewicza. W social mediach redakcje oznaczają ten materiał hashtagiem #wolnemedia.

W grudniu otrzymaliśmy z KRRiT pismo informujące, że w związku z emisją tego reportażu przewodniczący Rady wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania nas. Zarzuca nam "propagowanie działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu i działań zagrażających bezpieczeństwu" oraz "nierzetelność i nieobiektywność". KRRiT nie przedstawiła jednak ani jednego konkretnego dowodu na poparcie swoich zarzutów. 

Oświadczenie redakcji "Faktów" TVN i TVN24 w sprawie materiału "Siła kłamstwa"

2 stycznia 2023

W TVN24 w materiale "Siła kłamstwa" podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej. Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych.

W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa. "Siła kłamstwa" to materiał wyróżniony wieloma nagrodami, jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press. Reportaż ten jest dostępny na portalu tvn24.pl.

ZOBACZ REPORTAŻ "SIŁA KŁAMSTWA" W TVN24 GO

Reportaż "Siła kłamstwa", wyemitowany premierowo 12 września 2022 w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. 

Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.

Reportaż nagrodzony w 2022 r. Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze. Piotr Świerczek jest także autorem reportaży "Siła faktów" i "Siła dźwięku". 

Źródło: TVN24