Dziś (21.09.) w jednej z sal siedziby oddziału Politechniki Koszalińskiej przy ul. Świętopełka odbył się II Sejmik Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Chojnickiego.
21 września 2010 21:15Jego organizatorami była Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej oraz Młodzieżowa Rada Powiatu Chojnickiego. Zaproszeni na niego byli m.in. wszyscy radni z „dorosłej” Rady oraz posłowie z naszego regionu. Skorzystali z niego jedynie Leszek Redzimski oraz Aleksander Mrówczyński. Ten ostatni jest zarazem opiekunem z Rady Powiatu młodych radnych. Z racji rozpoczynających się obrad Sejmu, nie mogli przybyć jego przedstawiciele. Piotr Stanke w swym liście do uczestników zapewnił ich, że posłowie wsłuchują się w głosy i opinie przedstawicieli młodzieży, które są potrzebne i niezwykle cenne. Jacek Kowalik stwierdził m.in.: „Cieszę się z Waszej aktywności i liczę na to, iż wielu z Was w przyszłości zajmie miejsca w ławach samorządowych Waszych starszych Koleżanek i Kolegów.”
Pierwsza część obrad poświęcona była problemowi korupcji oraz zasadom przejrzystości w pracach organów władzy. Prowadziła ją Katarzyna Batko – Tołuć z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. Przedstawiła młodzieży formy przekupstwa, którymi nie są już wyłącznie łapówki, ale i nepotyzm, czy przymykanie oczu na pozaprawne działania. Uczyła także młodzież, jak zwracać się do urzędników z wnioskami o udzielenie informacji. Podczas zajęć w grupach uczestnicy Sejmiku pisali przykładowe listy do burmistrza czy starosty.
Funkcjonowaniem Młodzieżowych Rad Powiatów zajął się kolejny wykładowca, którym był Wiktor Plesiński. Jest on prezesem Ogólnopolskiej Federacji Młodzieżowych Samorządów Lokalnych. Przedstawił młodym radnym sposoby podniesienia efektywności, podał przykłady osiągniętych sukcesów z własnego podwórka. Zachęcał młodzież do większej aktywności na polu działalności społecznej w swej szkole. Jako ćwiczenie, młodzież miała za zadanie podać zestawienie bolączek, które zauważyła w miejscu swej edukacji i zamieszkania. Sporo uwag było do działalności PKS (za mało kursów, nieestetyczne przystanki, rozkład jazdy niedostosowany do planu lekcji), stanu dróg w naszym powiecie (np. Gotelp – Pustki) czy infrastruktury komunalnej w Chojnicach (za mało publicznych WC, więcej ławek, za drogie bilety MZK, zbyt rzadkie kursy miejskich autobusów). Tematem ostatniego panelu dyskusyjnego był „Internet, jako miejsce wyrażania i kształtowania poglądów”. Poprowadził go autor niniejszej relacji. Przedstawiłem genezę powstania w 1999 roku własnej strony internetowej; prowadzenia na niej bloga; działań podejmowanych w czasie pełnienia funkcji radnego, które dotyczyły wykorzystywania Internetu w pracach Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego. Całość obrad Sejmiku poprowadził prezes Fundacji Michał Karpiak.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
świetnie napisane! tylko tak się zastanawiam, po jaką cholerę taki twór jak sejmik młodzieży istnieje?! moim zdaniem strata czasu... pozdrawiam
Miałbyś powody do zastanawiania się gdyby coś takiego na prawdę istniało. To było tylko jednorazowe spotkanie młodzieży z różnych szkół.