Sąsiad hospicjum Palium złożył do SKO w Słupsku odwołanie od decyzji burmistrza, który wyjaśnia ...

Jak już informowaliśmy, burmistrz Arseniusz Finster wydał pozytywną decyzję ws. lokalizacji masztu telefonii komórkowej sieci PLAY na działce hospicjum Palium przy ul. Podlesie. Bezpośredni sąsiad planowanego masztu złożył odwołanie od niej do SKO.

Maszt miałby stanąć na terenie po prawej stronie, niespełna 20 m od zabudowania wnioskodawcy, który złożył odwołanie od decyzji burmistrza.   |  fot. ilustrac./google maps

Jego autorem jest Tomasz Pepliński, mieszkaniec posesji przy ul. Podlesie 25. Jest on także członkiem Zarządu Osiedla Słoneczne – Leśne. Niedawno do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku wysłał odwołanie, którego treść przekazał do naszej Redakcji. Publikujemy kilka fragmentów. Całość jest w tym miejscu.

„W świetle przepisów o ochronie środowiska, planowana inwestycja narusza interesy właścicieli sąsiednich nieruchomości w tym mojej położonej niespełna 20 m od planowanej lokalizacji masztu. Jestem właścicielem działki nr 3612 położonej przy ul. Podlesie 25 w Chojnicach. Zabudowana nieruchomość, w której zamieszkuję, oddzielona jest od działki na której planowana jest inwestycja osiedlową drogą publiczną (ul. Podlesie). Planowana inwestycja wywiera negatywny wpływ na moją nieruchomość zabudowaną domem mieszkalnym.

W trakcie trwania postępowania administracyjnego mieszkańcy osiedla nr 3 w Chojnicach nie zostali powiadomieni o prowadzeniu postępowania w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej Operatora P4 Sp. z o.o. na działce nr 198/7 przy ul. Podlesie w Chojnicach poprzez zamieszczenie obwieszczeń na tablicach informacyjnych rozmieszczonych na obszarze w/w osiedla osiedla, z których mogliby się dowiedzieć o wszczęciu i prowadzeniu tego postępowania. Nie zostali również prawidłowo zawiadomieni właściciele działek bezpośrednio przylegających do działki na której planowana jest inwestycja. (…)

Budowa niespełna 40 metrowej wieży bez wątpienia należy do przedsięwzięć, które znacząco oddziałuje na środowisko. Inwestycja ta ma niewątpliwy i wprost negatywny wpływ, co najmniej na stan krajobrazu i tym samym stanowi zagrożenie dla środowiska. W szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, godzi w istniejące walory przyrodnicze i krajobrazowe Chojnic. Działka nr 198/7, na której ma zostać posadowiony wolno stojący maszt, leży w całości w strefie ochrony ekspozycji historycznej sylwety miasta chronionej przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wynika to ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Chojnice z 2020 roku. (…)

Ponadto wskazujemy, że organizacje pozarządowe Fundacja "Palium" i Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum w Chojnicach, za zgodą Rady Miejskiej w Chojnicach – wyrażoną w uchwale nr XLII/483/10 z 27 września 2010 r. (tekst uchwały w załączeniu) – nabyły na mocy darowizny od Gminy Miejskiej Chojnice, sąsiadujące ze sobą zabudowane nieruchomości, przy zastrzeżeniu ze strony darczyńcy, że przekazane nieruchomości mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie hospicjum stacjonarnego i zakładu opiekuńczo-leczniczego (ZOL). Ograniczenia te dotyczą zatem całości powierzchni działki nr 198/7, obejmującej 4012 m2 wraz z posadowionym na niej budynkiem.

Tym samym jakakolwiek inna działalność, a w szczególności działalność komercyjna, pozostaje w sprzeczności ze wspomnianym zapisami uchwały (celem obdarowania) i rodzi ryzyko prawne ewentualnego zakwestionowania samej darowizny przez darczyńcę. (…)”

(je)

Wyjaśnienie w powyższej sprawie otrzymane z Urzędu Miejskiego

Ustalenie stron postępowania w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej i ich zawiadomienie o wszczęciu postępowania (obwieszczenia/na piśmie).

Postępowanie administracyjne, którego przedmiotem jest wydanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, odbiega od zasad ogólnych wynikających z k.p.a. Istotne zmiany w tym zakresie wprowadza art. 53 ust. 1 u.p.z.p., regulujący kwestię zawiadamiania stron postępowania w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej. Zgodnie z tym przepisem, o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz o postanowieniach zapadłych w jego trakcie i decyzji kończącej postępowanie, strony zawiadamia się w drodze obwieszczenia, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.

Przytoczona regulacja stanowi odstępstwo od wynikającej z k.p.a. zasady pisemności, zgodnie z którą sprawy załatwia się w formie pisemnej, a doręczanie pism stronom następuje do rąk adresatów za pokwitowaniem (art. 14, i art. 39 i art. 391 k.p.a.). Obowiązek zawiadomienia stron realizowany jest więc w sposób szczególny - w drodze obwieszczenia, a także w sposób przyjęty zwyczajowo w danej miejscowości, przy czym, co wynika z art. 49 k.p.a., zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane
po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia. Jednakże ta forma zawiadomienia nie będzie miała zastosowania do wszystkich stron postępowania, bowiem zgodnie ze zdaniem drugim art. 53 ust. 1 u.p.z.p., inwestora oraz właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, na których będą lokalizowane inwestycje celu publicznego, zawiadamia się na piśmie, czyli w sposób określony w art. 39 i art. 391 k.p.a.

Przepis art. 53 ust. 1 u.p.z.p. zwalnia organ z obowiązku ustalenia wszystkich stron postępowania (poza inwestorem, właścicielami i użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na których realizowana ma być inwestycja) i ich indywidualnego zawiadomienia o wszczętym postępowaniu oraz o postanowieniach i decyzji kończącej to postępowanie, co niewątpliwie stanowi ułatwienie proceduralne dla organu administracji publicznej i inwestora.