Samorządowy jubileusz

Wczoraj (28.05.) odbyły się uroczystości związane z obchodami 20 rocznicy pierwszych wyborów do samorządów terytorialnych. Ich kulminacją była uroczysta sesja Rady Miejskiej.

Chwila przed odsłonięciem repliki tablicy pamiątkowej z 1934 r.   |  fot. m.n.

Tablica zobacz_foto.jpg byla dowodem wdzięczności radnych miejskich i zarządu miasta w 14 rocznicę powrotu Chojnic do Polski. Ponownie po 71 latach powróciła do holu ratusza.

W samo południe w Bazylice Mniejszej odprawiona została msza św. w intencji chojnickiego samorządu. Podczas niej zebrano 670 zł z przeznaczeniem dla Caritasu, który wspomaga ofiary tegorocznej powodzi. Przed sesją w sali Chojnickiego Domu Kultury dokonano otwarcia wystawy „Samorząd lokalny w Chojnicach”. Eksponaty na nią pozyskano z archiwów samorządowców, UM, Biblioteki Miejskiej. Można było obejrzeć plakaty imprezowe, wycinki prasowe, zdjęcia wykonywane na sali obrad, podczas imprez sportowych. Było też zdjęcie ze ślubu jednego z radnych, którego udzielał burmistrz Andrzej Gąsiorowski. Świadkiem pana młodego także był radny. Wystawa będzie czynna do środy 2 czerwca.

Sesję otworzył przewodniczący Mirosław Janowski. Na wstępie poprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłych radnych (Edmund Husarek i Jerzy Szulc) oraz przewodniczących samorządów osiedlowych (Sylwester Jocek, Jan Odya i Czesław Kukliński). Po wprowadzeniu sztandaru miasta i odśpiewaniu hymnu, Mirosław Janowski zaprosił do stołu prezydialnego wszystkich obecnych na sali byłych i aktualnych burmistrzów miasta i przewodniczących Rady. Jako pierwszy zabrał głos Leszek Chamier Ciemiński. W czerwcu 1990 roku został wybrany przez Radę Miejską burmistrzem Chojnic. W swym trwającym prawie pół godziny wystąpieniu, ilustrowanym pokazem zdjęć, przedstawił szczegółowo dorobek pierwszych lat chojnickiego samorządu. Wymienił m.in. założenie Gazety Chojnickiej, Straży Miejskiej, prywatyzację lokali użytkowych. Nie brakowało też akcentów sięgających w historię opozycji solidarnościowej z lat 80-tych, kiedy to wymienił nazwiska 3 chojniczan internowanych w stanie wojennym oraz podał, że był w grupie pobitych przez SB.

Kolejnym mówcą był Andrzej Gąsiorowski, burmistrz w latach 1993-1998. Przypomniał, że w czasie jego kadencji chojnicka Fara uzyskała tytuł Bazyliki Mniejszej, Urząd Miejski powrócił do wyremontowanego ratusza, zakończono budowę Przychodni Miejskiej, wznowiono budowę szpitala. Uważał, że w czasie piastowania przez niego funkcji burmistrza nie było warunków do tak szerokiego frontu inwestycyjnego, który nastąpił w latach późniejszych.

Po nim zabrał głos Arseniusz Finster. Przyznał, że jego poprzednicy piastujący funkcję burmistrza do 1998, mieli wiele trudniej. Opowiadał o motywach swego działania, przedstawił kulisy swej kariery samorządowej, wspominał o historii naszej współpracy w województwie pomorskim. Nie podał spisu dokonanych w czasie jego kadencji inwestycji, ale zauważył, że Chojnice są na szesnastym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wielkość pozyskiwanych środków z Unii Europejskiej.

Następnie swój wykład miał zaproszony gość Grzegorz Kaczmarek. Przedstawił w nim dekalog samorządowca. Pochwalił też Chojnice za osiągnięcia dokonane w nowym województwie. Stwierdził, że nasze miasto zrobiło bardzo dobrze wybierając Gdańsk, a nie Bydgoszcz. Ostatnimi mówcami byli Ludwik Gólski (wiceburmistrz za kadencji Edmunda Pytla) oraz Barbara Stachowicz (radna I kadencji). Podzielili się swymi wspomnieniami z okresu swej pracy dla miasta. Po nich przewodniczący Rady Miejskiej danej kadencji wywoływali na scenę radnych, którzy wtedy wchodzili w ich skład. Tam otrzymywali z rąk burmistrza Arseniusza Finstera i przewodniczącego RM Mirosława Janowskiego pamiątkowe medale oraz zbiór rycin autorstwa Franciszka Pabicha, na których ukazano zakątki naszego miasta. Takie same zestawy otrzymali także byli i aktualni przewodniczący samorządów osiedlowych oraz proboszcz ks. Jacek Dawidowski. Specjalne wyróżnienia otrzymali od Mirosława Janowskiego Andrzej Mielke (radny od 1990, „czym starszy, tym lepszy” – tak go określił MJ); Edward Gabryś (radny od 1994, „zawsze mówi, to co myśli”) oraz Arseniusz Finster („człowiek, który zmienił oblicze Chojnic”).

Zapowiadany wcześniej koncert Big Bandu Chojnice został odwołany. Ostatnim punktem święta był piknik samorządowy w ośrodku "Rejs" w Charzykowach.

(je)

fotoreportaz.jpg      relacja_video.jpg
fotoreportaz.jpg        fotoreportaz.jpg    

Wystawa w ChDK                               Uroczysta sesja