Samorządowcy mają święto

Dziś obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, jeszcze niedawno włączała się do niego społeczność Zespołu Szkół na Nowym Mieście w Chojnicach zapewniając mniej oficjalny, a bardziej rozrywkowy klimat.

W poprzednich latach młodzież otrzymała klucz do miasta i organizowała konkursy i zabawy dla samorządowców i gości.   |  fot. arch.

Wprawdzie od lat nie przyznawano pierścieni samorządowca, ale przedstawiciele ratusza i starostwa tak jak dawniej bywało, stawali w rywalizacji pół żartem, pół serio. Tak było jeszcze w roku 2018. Rok później z powodu strajków szkolnych impreza nie doszła do skutku, podobnie jak w roku ubiegłym i obecnym z powodu obostrzeń pandemicznych.   

Przypomnijmy, święto zostało uchwalone przez Sejm RP w 2000 r. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 r. Do 1998 r. samorząd terytorialny w Polsce był tylko na szczeblu gminnym. Po reformie administracyjnej w 1999 r. wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny. Ponownie utworzono powiaty (zlikwidowane w 1975 r.), zmniejszono też liczbę województw – z 49 do 16. 

W skład obecnego województwa pomorskiego weszły dawne województwa: gdańskie (w całości), słupskie (oprócz gmin: Postomino, Sławno m. i Sławno w.), bydgoskie (gminy: Brusy, Chojnice m., Chojnice w. i Czersk) i elbląskie (gminy: Dzierzgoń, Gardeja, Krynica Morska, Kwidzyn m., Kwidzyn w., Lichnowy, Malbork m., Malbork w., Mikołajki Pomorskie, Miłoradz, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Ostaszewo, Prabuty, Ryjewo, Sadlinki, Stare Pole, Stary Dzierzgoń, Stary Targ, Stegna, Sztum i Sztutowo). Stolicą województwa pomorskiego został Gdańsk.

(red.)