Kino a sprawy społeczne, kino a polityka - temu tematowi poświęcone jest tegoroczne Filmobranie. Temu tematowi podporządkował też swój inauguracyjny wykład dr Mariusz Guzek.
12 września 2012 16:53Zaczął go od zachęty: - Też możecie filtrować świat przez swoją wrażliwość. Coraz doskonalsza i dostępniejsza technika pozwala na tworzenie własnych filmów. A jak podchodzą do sprawy fachowcy z branży filmowej? Zdaniem Guzka w Polsce nie dość dostatecznie rozwinięty jest system pomagający budować tożsamość regionalną za pomocą filmu. Regionalne Fundusze Filmowe nie wszędzie działają jak należy.
Wyśmienicie wykorzystuje je Śląsk i Kraków a najmniej Pomorze. Kto zdaniem Guzka zasługuje na uznanie w dobrym odczytaniu współczesnej rzeczywistości odzwierciedlonej w filmie? Wśród rodzimych twórców wymienia Małgorzatę Szumowską, Jerzego Skolimowskiego czy Macieja Pieprzycę. Chwalił też prace Kena Loacha czy Mike'a Lee. Poleca także amerykańskie kino niezależne, które nie jest zainteresowane postaciami z komiksów lecz przemilczanymi tematami - czarnych gett czy nowych faszyzujących organizacji w południowych Stanach USA.
Jutro (czwartek 13.09) w programie Filmobrania:
godz. 16.30 "Erratum" polski film z Tomaszem Kotem w roli głównej. Jego bohater trafia z zabieganej Warszawy do rodzinnych stron - Szczecina. Dla każdego reżysera tego typu peregrynacje to niebezpieczna materia. Banał czyha za rogiem, sentymentalizm i pretensjonalność zresztą też. Mechanicznie załączają się narracje o synu marnotrawnym i przewadze autentycznego życia na prowincji nad wybrakowanym życiem w metropolii. Reżyserowi udaje się ostatecznie wydostać z tych pułapek, choć trzeba przyznać, że na chwilę jednak w nie wpada. Przez sekundę pachnie "Edim": tatko tyran w mieszkaniu, wolny jak ptak kumpel, który nie porzucił ideałów, a w drugim planie – bezdomni oraz refleksyjni mechanicy samochodowi. Tylko że w tym wszystkim zero fałszu.
godz. 18.30 "Wymyk" prod. Polska w roli głownej Robert Więckiewicz. Grany przez niego bohater żyje na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę, ale to jego młodszy brat jest odważny w prowadzeniu wspólnej firmy. Kobieta, interesy, uwaga rodziców – wszystko ich dzieli. Zazdrość Alfreda przeradza się w otwarty konflikt. Tego dnia Alfred zrobi coś, co zmieni jego życie na zawsze.
godz. 20.30 "Musimy porozmawiać o Kevinie". Tytułowy Kevin to demoniczny nastolatek, który świadomie manipuluje swoim otoczeniem, nie uznaje żadnych zasad i z prowokującym uśmiechem mówi: - Wstajesz rano i oglądasz telewizję, jedziesz samochodem i słuchasz radia. Chodzisz do swojej nudnej pracy albo nudnej szkoły, ale o tym nie mówią w głównym wydaniu wiadomości. Doszło do tego, że nawet ludzie z telewizji często oglądają telewizję. Na co oni wszyscy tak patrzą? Właśnie na takich jak ja... Magnetyczna Tilda Swinton i demoniczny Ezra Miller w thrillerze obnażającym najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy, który prowokuje, pociąga i nie daje o sobie zapomnieć.
(ro)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
filmów ogląda. Widzicie do czego prowadzi sleczenie przed ekranem.
ile dioptrii maja okulary tego Pana?
jaki tytuł ma książka na zdjęciu?
Tytuł jej brzmi "CIEKAWOŚĆ TO PIERWSZY STOPIEŃ DO PIEKLA"