Róże Europy i Lombard na inaugurację Dni Chojnic 2023

Pierwszymi wydarzeniami kulturalnymi tegorocznej edycji Dni Chojnic, były wczorajsze koncerty Róż Europy i Lombardu. Liderzy obydwu zespołów komplementowali władze miasta za realizację przebudowanego amfiteatru w Fosie Miejskiej, gdzie występowali.

Gwiazda wieczoru, zespół „Lombard” przyciągnął wielu mieszkańców miasta, jak i pobliskich miejscowości.   |  fot. (je)

Jako pierwsi wystąpił zespół Róże Europy. Zapowiadający ich występ prezes Promocji Regionu Roman Guzelak przypomniał, że nie są oni pierwszy raz w Chojnicach. Wspomniał o tym w trakcie koncertu także lider zespołu Piotr Klatt, który wykazał się ponadto znajomością długości sprawowania kadencji burmistrza przez Arseniusza Finstera.

Na scenie oprócz stałego składu był także członek pierwszego składu z 1983 roku Artur Orzech. Nim został dziennikarzem TVP i komentatorem transmisji z Festiwalu Eurowizji, komponował utwory dla Róż Europy i grał na gitarze elektrycznej. Zespół wykonał największe hity ze swego repertuaru, a w finale swój największy, czyli „Jedwab”. Po zakończeniu koncertu ze sceny podziękował za miłe słowa i za wizytę burmistrz Arseniusz Finster.

W przerwie pomiędzy koncertami na scenie pojawili się burmistrz Emsdetten Olivier Kellner, przedstawicielka władz francuskiego Bayeux, burmistrz Chojnic Arseniusz Finster oraz wicemarszałek Leszek Bonna, którzy przekazali pozdrowienia mieszkańcom Chojnic przybyłym do amfiteatru. Z półgodzinnym opóźnieniem na scenę wszedł zespół Lombard, który rozpoczął karierę w 1981 roku. Z pierwszego składu pozostał jedynie jego lider Grzegorz Stróżniak, kompozytor wielu hitów tego zespołu z Wielkopolski. Pierwszy utwór, który usłyszeli chojniczanie wypełniający w 100% Fosę, to „Gwiazdy Rock and rolla” z 1983. Potem usłyszeliśmy największe hity, głównie z lat 80. ub. wieku, ale nie zabrakło i z najnowszych płyt.

W tle na telebimie, oprócz elementów graficznych, pokazywane były fragmenty archiwalnych nagrań, gdy występowali w nim m.in. Piotr Zander, Wanda Kwietniewska oraz Małgorzata Ostrowska.  Grzegorz Stróżniak i Marta Cugier zaprezentowali świetny kontakt z publicznością, a pod koniec koncertu szczególnie z najmłodszymi przedstawicielami. Kilkudziesięcioosobową grupką weszli na scenę, gdy pod koniec koncertu przyszła olej największy ich przebój, właściwie hymn pokolenia lat 80-tych, czyli „Przeżyj to sam”.

Grzegorz Stróżniak skomponował go w wieku … 16 lat, ale ostateczny szlif uzyskał po tekście autorstwa Andrzeja Sobczaka. W 1983 Program III Polskiego Radia musiał, po interwencji cenzury, zdjąć go po dwóch dniach emisji. W Chojnicach śpiewali go wszyscy na stojąco, także ci, których w 1983 nie było jeszcze na świecie. 

Dziś (sobota) w Fosie od 19.00 koncert "Wind Cameral Orchestra" z przebojami Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka i Witolda Paszta. Występują w niej m.in. członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, którzy być może kiedyś występowali w Chojnicach na Festiwalu Orkiestr Dętych Wojsk Powietrznych.

(je)