Rezerwat Kamienne Kręgi ponownie opanowali Goci

LGD Sandry Brdy, Gmina Czersk oraz SP w Gotelpiu zorganizowały 24 września XVI Edycję Festynu Gockiego. Tradycyjnie było to w okolicach jesiennego zrównania dnia z nocą w rezerwacie Kamienne Kręgi w Odrach.

Sobotnie popołudnie w rezerwacie Kręgi Kamienne zaroiło się od zwiedzających, a to za sprawą kolejnego, corocznego "Festynu gockiego".   |  fot. (je)

Imprezę rozpoczął jeden z występów zespołu Kaszuby z Wiela i Karsina. Po nim uroczystego otwarcia dokonała prezes Sandrów Brdy Grażyna Wera – Malatyńska, burmistrz Czerska Przemysław Biesek – Talewski oraz dyrektor SP w Gotelpiu Elżbieta Baszanowska. Do wspólnego zwiedzania rezerwatu zachęcała długoletnia jego przewodnik Zofia Breske.

Wkrótce ze sporą gromadką gości z naszego regionu, nawet i z Pruszcza Gdańskiego, opowiadała historię powstania wioski Gotów, którzy mieszkali w tym zakątku gminy Czersk od I w. n.e. do III w. n.e., jak i prowadzonych od 1926 roku badań archeologicznych. Ponadto można było wziąć udział w pokazach walk rycerskich, strzelaniu z łuku czy rzucie toporkiem do tarczy, które prowadzili członkowie Bractwa Rycerskiego Herbu TUR z Chojnic. Jak co roku warsztaty garncarskie prowadził mistrz Jarosław Arkuszyński.

Tradycyjnie była też inscenizacja Wioski Gotów realizowana przez uczniów SP w pobliskim Gotelpiu. Natomiast ich nauczyciele za datki na organizację szkolnej wycieczki wydawali horoskopy celtyckie, serwowali kawę, pajdy chleba ze smalcem, sprzedawali domowe przetwory z m.in. smalcem ze skwarkami i suszonymi grzybami oraz w occie. Świeże grzyby, jak zauważyliśmy w trakcie jazdy do Odrów, wyjeżdżały z pobliskich lasów w pełnych koszach i wiaderkach. Podczas Festynu odbyły się konkursy z m.in. znajomości historii rezerwatu. Można było zakupić rękodzieło oraz posilić się darmową kiełbaską z grilla.

Więcej w relacji video.

(je)