O rewolucji w bankowości można mówić w odniesieniu do wielu momentów w historii dziejów, jednak to cyfryzacja transakcji finansowych jest odpowiedzialna za te największe zmiany.
25 sierpnia 2020 11:34Bankowość internetowa towarzyszy nam od 22 lat, choć wydawać by się mogło, że pierwsze przelewy robiliśmy zaledwie parę lat temu. Dziś z tej usługi korzysta pond 18 milionów Polaków, a aktualne trendy wskazują na to, że to dopiero początek. Do fenomenu zdalnych płatności dołącza system mobilny, który potęguje możliwości, do których przywykaliśmy przez ostatnie lata.
Bankowość, a innowacje mobilne
Postęp technologiczny mocno odbija się na rynku dostępnych metod płatniczych. Smartfony, stały dostęp do internetu, technologia rozpoznawania twarzy czy linii papilarnych - te wszystkie udogodnienia pozwoliły na wprowadzenie jeszcze łatwiejszych form wykonywania płatności.
Według raportu PRNews, pod koniec 2019 roku z mobilnej bankowości na smartfonach skorzystało 13,9 milionów Polaków, rejestrując wzrost liczący 2,7 milionów użytkowników w stosunku do roku poprzedniego. Te wyniki świadczą o tym, że bankowość wykonywana na urządzeniach mobilnych dogania „tradycyjną” bankowość internetową. Zdecydowana większość z nas używa aplikacji mobilnych banków (11 milionów), podczas gdy pozostała część to zwolennicy serwisów lite i RWD.
BLIK - fenomen polskiej e-bankowości
BLIK zdecydowanie należy do jednych z najbardziej rozwiniętych technologicznie systemów płatniczych wprowadzonych w Polsce. Wygoda, szybkość i bezproblemowość wykonywanych transakcji wpływają na coraz większą popularność BLIKa. Wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach, błyskawiczne przelewy na telefon, natychmiastowe zakupy online - zalety BLIKa można mnożyć w nieskończoność.
Jak to działa? Centrum dowodzenia znajduje się w aplikacji udostępnionej przez bank - to właśnie na naszym koncie bankowym znajdziemy usługę BLIK. System ten wykorzystywany jest przez niemalże wszystkie banki w Polsce, w tym ING Bank Śląski, mBank czy Alior Bank. W aplikacji generowany jest jednorazowy kod, który służy do aktywacji transakcji w bankomacie, terminalu płatniczym czy okienku zakupów w sklepie internetowym. Po przepisaniu kodu płatność potwierdzana jest automatycznie. Jest to wyjątkowo proste, szybkie i bezpieczne rozwiązanie, gdyż ryzyko przechwycenia danych karty przez niewłaściwe osoby jest bardzo niskie.
Karty przedpłacone… w wersji wirtualnej
Choć karty przedpłacone dostępne są na polskim rynku od lat, wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę, że można z nich korzystać także w wersji wirtualnej. Dobrym przykładem jest Paysafecard - karta pre-paid, która pozwala na płatności w internecie bez konieczności ujawniania własnych danych osobowych. W wersji fizycznej, na karcie znajduje się 16-cyfrowy PIN, który służy do dokonania płatności w sieci. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą korzystać z kart płatniczych, bądź nie posiadają konta bankowego.
Aby skorzystać z mobilnej płatności Paysafecard, wystarczy ściągnąć aplikację. Ten system nie opiera się na papierowych kartach dostępnych do kupienia w lokalnym sklepie bądź na stacji benzynowej. Dzięki aplikacji My Paysafecard możemy zarejestrować nowe konto użytkownika i zabezpieczyć je szyfrowanym hasłem. Te dane następnie posłużą nam do wykonywania transakcji online. To sprawdzone i skuteczne rozwiązanie dla fanów rozrywki w internecie - zabawa w Paysafecard kasyno czy zakup gier na platformie gamingowej Steam dzięki karcie Paysafecard to tylko nieliczne z dostępnych możliwości.
Revolut - dziesiątki walut w jednej aplikacji
Revolut to wymysł brytyjskiego start-upu, który dokonał rewolucji w bankowości, jaka nie śniła się największym biznesmenom. System płatności jest używany przez 12 milionów klientów na całym świecie, a Polacy stanowią sporą część tej grupy. Zaletą systemu jest rozliczanie płatności w różnych walutach po kursie międzybankowym, co staje się ogromnie konkurencyjne dla kantorów czy samych banków. Aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw, które oferuje Revolut, konieczne jest pobranie aplikacji na smartfona. W ciągu kilku minut możemy zamówić kartę przypisaną do konta. Może to być karta wirtualna bądź fizyczna, która zostanie wysłana na nasz adres. Jeśli chcemy, nie musimy ograniczać się tylko do jednej i w zależności od potrzeb możemy zamówić kilka.
Otrzymaną kartą zarządzamy z poziomu aplikacji - podobnie jak w przypadku aplikacji bankowych. Ustawimy tu limity dzienne, zarządzimy płatnościami zbliżeniowymi, a przede wszystkim – wymienimy multum dostępnych walut bez utraty pieniędzy. Nie bez powodu karta Revolut jest popularnym wyborem wśród podróżników i biznesmenów, którzy często wykonują transakcje finansowe podróżując na najdalsze zakątki globu.
Sporym atutem Revoluta jest to, że podstawową kartę dostaniemy za darmo - zatem korzystanie z systemu jest bezpłatne. Dla zaawansowanych i bardziej wymagających użytkowników, dostępne są także karty Premium i Metal. Opcje te charakteryzują się lepszymi limitami na darmowe wypłaty z bankomatów, ubezpieczeniem medycznym za granicą, czy też serwisem VIP w postaci dostępu do lóż na lotniskach.
Innowacji w systemie płatności nie ma końca, a banki i specjaliści fintech prześcigają się w technologicznych rozwiązaniach. Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już wszystko - od pasków płatniczych mBank wykorzystujących mikrokarty w silikonowych bransoletkach na nadgarstki, po smartwatche, czyli inteligentne zegarki współpracujące ze smartfonami. Jednak historia ostatnich dwóch dekad nauczyła nas, że nic nie jest ostateczne, a to co dziś jest szczytem technologicznych możliwości, jutro może już być zamierzchłą przeszłością.
(mat. partnera)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe