Remont w blokowym mieszkaniu to sytuacja uciążliwa nie tylko dla jego właścicieli, ale również dla sąsiadów. Dyskomfort daje się odczuć zwłaszcza w blokach z czasów wielkiej płyty – ogromnie akustycznych i niekiedy pozbawiających mieszkań intymności.
1 czerwca 2022 16:56Tym bardziej, jeżeli w ramach remontu planujemy skuwanie tynków i glazury, co może generować pył i kurz, a te lubią „wędrować” po klatce schodowej i przez okna do sąsiadów. Jak przygotować się do remontu, aby był on możliwie mało odczuwalny w bloku?
Właściciel mieszkania ma prawo je wyremontować w dowolnym czasie i bez uzyskiwania pozwoleń, o ile planowane prace remontowe nie obejmują części wspólnych bloku i jego konstrukcji (np. ścian nośnych, instalacji wodnych i kanalizacyjnych).
Remont należy prowadzić tak, aby nie zakłócać spokoju pozostałym mieszkańcom i porządku publicznego. Według powszechnie przyjętych zasad, cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22 do 6. Trzeba jednak jasno podkreślić, że charakter tej zasady nie jest prawny, a jedynie zwyczajowy; Kodeks wykroczeń przewiduje penalizację zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spoczynku nocnego, bez wskazywania godzin. Zatem zakłócanie może obejmować każdą porę. Dlatego wskazane jest uprzedzenie sąsiadów, że będzie prowadzony remont i z góry przeprosić za niedogodności.
Większy remont najlepiej zaplanować na sezon wiosenno – letni. Chodzi o to, aby można było często otwierać okna albo pracować przy otwartych, ze względu na unoszący się pył i kurz, a także opary farb, lakierów, klejów i rozpuszczalników. Z uwagi na duże obłożenie ekip remontowych pracami wiosną i latem, trzeba zamówić takową już zimą lub nawet jesienią na wiosnę przyszłego roku.
Do dużego (generalnego) remontu mieszkanie należy odpowiednio przygotować, aby uniknąć niepotrzebnego wydłużenia prac. Konieczne jest sporządzenie kosztorysu i planu prac, następnie zakupienie materiałów. Najlepiej robić zakupy samemu, chyba że dysponujemy znajomą, zaufaną ekipą remontową. Powierzanie pieniędzy obcej ekipie jest ryzykowne.
Na czas remontu najlepiej wyprowadzić się z mieszkania. Jeżeli nie ma takiej możliwości, remont trzeba będzie przeprowadzić we wszystkich pomieszczeniach kolejno. W pomieszczeniu, do którego ma wejść ekipa w pierwszej kolejności, zsuwamy meble na środek, zdejmujemy dywan, firanki i zasłony, wynosimy sprzęt RTV, obrazy ze ścian, rośliny doniczkowe. Jeżeli ma być wymieniana podłoga, trzeba będzie wynieść meble. Po wyremontowaniu pierwszego pomieszczenia podobnie postępujemy z drugim i kolejnymi.
Gruz, który powstaje podczas skuwania tynku i glazury, trzeba na bieżąco usuwać. Dlatego konieczne jest zamówienie usługi jego wywozu. Można to zrobić w jednej z wielu firm, zajmujących się profesjonalnie wywozem gruzu i odpadów budowlanych. Firmy takie wypożyczają kontenery, które podstawiane są w umówione miejsce w ustalonym terminie, a następnie po napełnieniu odbierane, a gruz jest legalnie wywożony i poddawany recyklingowi.
Mając przygotowany zakres i plan prac remontowych wiemy, ile w przybliżeniu gruzu powstanie w ich toku. Ułatwi to podjęcie decyzji o wielkości kontenera, który trzeba będzie zamówić. Ale na tym nie koniec; należy znaleźć miejsce, gdzie kontener na gruz można podstawić bez naruszania porządku na osiedlu. Nie może on tarasować dróg dojazdowych i pożarowych, nie wolno go też ustawić samowolnie w innym miejscu. Niezbędne jest zwrócenie się do zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, który wyznaczy miejsce.
Jeżeli mieszkamy na wyższej kondygnacji, wynoszenie gruzu np. w wiadrach i przewożenie windą może być uciążliwe i czasochłonne. Firmy usługowe wywożące gruz dysponują jednak rozwiązaniem, dzięki któremu można tego uniknąć. Jest to tzw. rękaw do gruzu, czyli zsyp umożliwiający bezpieczne zrzucanie gruzu z wyższych pięter bloku wprost do kontenera. Firmy wywożące gruz dysponują takimi zsypami o różnej długości; można zamówić rękaw wraz z kontenerem. Wystarczy podać przy składaniu zamówienia, na którym piętrze będą prowadzone prace remontowe. W Poznaniu zarówno kontener, jak i rękaw można zamówić między innymi w firmie Gruzownik.
Rękaw do gruzu to nie tylko wygoda dla remontujących. To również ochrona mieszkających niżej sąsiadów przed ewentualnymi skutkami remontu. Jeżeli np. remontujemy balkon i kładziemy na nim płytki, dzięki rękawowi zaprawa murarska bądź fragmenty płytek nie będą spadać, zanieczyszczając sąsiadom wiszące na balkonach pranie lub demolując skrzynki z kwiatami.
W kontenerze można umieszczać, oprócz gruzu, także określone odpady budowlane. Niektóre z nich są dość lekkie, np. styropian, kartony lub worki foliowe. Należy pomyśleć o ich zabezpieczeniu przed rozniesieniem po osiedlu wskutek np. silniejszego wiatru, bowiem uprzątnięcie nieporządku leżeć będzie w naszej gestii.
(mat. zewnętrzny)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe