Nauczyciele regionaliści Marzena Borzyszkowska i Urszula Szulc ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wzorem lat poprzednich, podejmowali szereg działań mających na celu propagowanie wiedzy o tradycji kulturze Kaszub.
26 czerwca 2019 16:16o najważniejszych wydarzeń minionego roku szkolnego, związanych ze wspomnianą dziedziną, należały: półfinał i finał konkursu wojewódzkiego „Kaszubi wczoraj i dziś" oraz wojewódzki finał konkursu „Rodnô Mὸwa" w Chmielnie. Pierwszy ze wspomnianych konkursów odbył się 23 maja 2019 roku w Kościerzynie. Organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie, a współorganizatorami - Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyny, ZKP Oddział w Kościerzynie i Kościerski Dom Kultury.
Patronat medialny nad konkursem objęli: Radio Kaszëbë, Telewizja TV Kościerzyna oraz portal internetowy kaszubi.pl, honorowy - Pomorski Kurator Oświaty i Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była Janowi Trepczykowi, co odzwierciedlał tytuł - „Jan Trepczyk - méster kaszubskiego słowa i pieśni". Wydarzenie adresowane było do uczniów klas VII i VIII oraz klas gimnazjalnych z terenu województwa pomorskiego. Jego pierwszy etap, na szczeblu szkolnym, odbył się 29 marca 2019 roku. Przystąpiło do niego dwadzieścia dziewięć osób ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach.
Do półfinału zakwalifikowało się dwoje uczniów z klasy III tutejszego gimnazjum - Urszula Gostomczyk i Mikołaj Kiedrowski. Do etapu finałowego, który także odbył się w Kościerzynie, zakwalifikowała się Urszula Gostomczyk i ostatecznie zajęła piąte miejsce. Uczestnicy w dwóch pierwszych etapach rozwiązywali test pisemny, natomiast w finale odpowiadali ustnie na trzy wylosowane pytania. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6 czerwca 2019 roku. Niewątpliwym atutem tego konkursu, oprócz wartościowych nagród, było zaświadczenie o przyznaniu pięciu punktów przez Pomorskiego Kuratora Oświaty w rekrutacji do szkół średnich.
Osiągnięcie Urszuli Gostomczyk promuje naszą szkołę i gminę Chojnice w województwie pomorskim i w całym regionie. Kolejnym doniosłym wydarzeniem był Finał Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mὸwa” w Chmielnie. Jego 48 finał odbył się w dniach 1-2 czerwca 2019 roku. Finalistą z powiatu chojnickiego w kat. uczniów klas IV-VI został Michał Moga - uczeń Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Pierwszego dnia w chmieleńskim Domu Kultury odbyły się przesłuchania w grupach wiekowych najlepszych recytatorów z całego województwa, a było ich 45 osób - dzieci, młodzieży oraz dorosłych, z całych Kaszub.
W komisji oceniającej występy zasiedli: ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, Tomasz Fopke, Karolina Keller, Bożena Ugowska i Zbigniew Jankowski. Poza głównymi kategoriami wiekowymi jurorzy przyznali też nagrody specjalne, m.in. dla najmłodszego recytatora i recytatorki, za wyjątkową interpretację utworu o tematyce religijnej, za najlepszą recytację utworu A. Majkowskiego „Żëcé i przigὸdë Remùsa”, oraz Nagrodę Specjalną Pomorskiego Kuratora Oświaty. Uczeń Szkoły Podstawowej w Swornegaciach Michał Moga zdobył jedną z wymienionych nagród, a mianowicie nagrodę specjalną za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej.
W głównym konkursie zdobył także wyróżnienie. Celem konkursu „Rodnô Mὸwa” są poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru, ale przede wszystkim pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Kolejnym godnym odnotowania wydarzeniem było uhonorowanie uczennic III klasy gimnazjum, Małgorzaty Jażdżewskiej i Pauliny Borzyszkowskiej, które przez cały rok szkolny spotykały się w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego i wykonywały prace hafciarskie na konkurs wojewódzki „Haft kaszubski” w Lini. Dziewczęta nabierały wprawy i poznawały tajniki regionalnego rzemiosła pod czujnym okiem pani Krystyny Kręckiej - miejscowej hafciarki, która z sercem wykonuje swoją pracę.
Celem konkursu było upowszechnianie wartości i atrakcyjności różnych szkół haftu kaszubskiego, pozyskiwanie młodych talentów, upowszechnianie wartości sztuki ludowej, a także aktywizowanie środowiska twórczego zajmującego się haftem kaszubskim. Prace konkursowe musiały zostać wykonane własnoręcznie zgodnie z kanonami szkół haftu kaszubskiego. Będą one prezentowane we Włoszech oraz w Gorzycach (woj. świętokrzyskie). Małgosia otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za zajęcie I miejsca, natomiast Paulina zajęła również I miejsce. Serdecznie gratulujemy dziewczynom wytrwałości i talentu, a ich opiekunowi pani Krystynie Kręckiej, cierpliwości i zaangażowania w rozpowszechnianie tego wspaniałego, choć trudnego rzemiosła.
IV konkurs plastyczny ,,Aktywne Kaszuby” - ,, Kaszuby, tradycja, natura w twórczości Jana Trepczyka”. W konkursie tym szkoła bierze udział od pierwszej edycji i zawsze z sukcesami. W tym roku uczniowie szkoły zdobyli największe uznanie jurorów. Spośród ponad 950 prac z 210 szkół z terenu województwa pomorskiego uczniowie SP Swornegacie zdobyli zaszczytne miejsca we wszystkich trzech kategoriach wiekowych:
w kat. kl. I-III ucz. kl. II Maria Kołodziejska zajęła I m-ce.
w kat. kl. IV-VI ucz. kl. VI Alicja Dolna zajęła II m-ce.
w. kat. kl. VII –III g ucz. kl. III g. Urszula Gostomczyk zajęła również I m-ce.
Wręczenie nagród laureatom odbyło się podczas meczu w Ergo Arenie, na który przybyło ok. 7000 uczniów z całych Kaszub. Wśród wręczających nagrody byli prezydent Sopotu Jacek Karnowski, przewodnicząca jury konkursu - dr hab. Witosława Frankowska, Bożena Ugowska – pisarka, tłumaczka j. kaszubskiego. Oprócz nagród indywidualnych były też nagrody dla szkoły. Szkoła SP Swornegacie za zwycięstwo w dwóch kategoriach wiekowych otrzymała dwa talony, każdy w wysokości 1000 zł na zakupy w Leroy Merlin.
Opracowała Marzena Borzyszkowska
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe