Raport o stanie miasta Chojnice jest już dostępny

W Biuletynie Informacji Publicznych UM Chojnice w piątek 26 maja został umieszczony Raport o stanie miasta Chojnice za 2022 rok. Chętni do wzięcia udziału w debacie nad nim, która będzie na sesji RM 26 czerwca, muszą zebrać minimum 50 podpisów.

Trzy tygodnie pozostały na zebranie 50 podpisów i dostarczenie ich do ratusza, mają chojniczanie, którzy chcą zabrać głos na sesji RM.   |  fot. Rmak

Powinny być złożone do piątku 23 czerwca do godziny 15.00 w UM Chojnice. Maksymalna ilość dyskutantów spoza Rady, to 15. W informacji na tenże temat podpisanej przez przewodniczącego Rady Antoniego Szlangi nie ma wskazówek, co do długości wystąpień. Niestety, w odróżnieniu od Urzędu Gminy Chojnice, który informację o swoim raporcie za 2022, umieścił w Aktualnościach na stronie głównej (oprócz BIP-u); na stronie www ratusza nie udało nam się znaleźć zapowiedzi ani w Aktualnościach, Ogłoszeniach czy Konsultacjach. W aplikacji miejskiej na dziś (1.06.) także nie ma o tym informacji.

Raport jest podzielony na następujące działy: „Informacje podstawowe” (demografia, liczba zarejestrowanych przedsiębiorców, realizacja uchwał Rady Miejskiej); „Informacje finansowe”; „Informacja o stanie realizacji polityk, programów i strategii” oraz „Współpraca i promocja miasta Chojnice”. Podano w Raporcie, który ma 128 stron, m.in.: „Wg danych udostępnionych przez GUS, na dzień 31 grudnia liczba ludności w Chojnicach ze względu na miejsce zamieszkania przedstawiała się następująco: - w 2016 r. – 40.004 osoby - w 2017 r. – 39.937 osób - w 2018 r. – 39.904 osoby - w 2019 r. – 39.804 osoby - w 2020 r. – 39.372 osoby - w 2021 r. – 39.158 osób - w 2022 r. – 38.934 osoby.”

W roku 2022 r. Rada Miejska w Chojnicach podjęła kilka uchwał ws. nadania nazwy ulicy: ul. Miętowa, ul. Edmunda Pięknego, ul. Letnia, ul. Lawendowa, ul. Albina Makowskiego, ul. ks. Jana Twardowskiego. Natomiast w dziale „Współpraca z mediami” podano: „W minionym roku prowadzono współpracę z lokalnym Radiem Weekend z Chojnic poprzez emisję ogłoszeń, komunikatów i informacji bieżących dotyczących działalności Urzędu, władz miejskich czy kwestii realizowanych przedsięwzięć dla miasta, jak również na portalu Radia w utworzonej zakładce Twój samorząd Chojnice – informator miejski.

Ponadto informacje dotyczące Chojnic umieszczano na portalu społecznościowym facebook na oficjalnym profilu miasta Chojnice, YouTube Miasta Chojnice oraz w aplikacji miejskiej !go Chojnice. Szereg informacji przedstawianych jest również na portalu chojnice.com oraz chojnice24. Ponadto portal chojnice.com umożliwia śledzenie cyklicznych konferencji prasowych Burmistrza Miasta, zaś sesje Rady Miejskiej udostępniane są na żywo na stronie urzędu miejskiego, a następnie na kanale Miasto Chojnice na YouTube.

Najwięcej i najbardziej aktualne dane zamieszczane są na stronie miastochojnice.pl, która jest oficjalną stroną internetową Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Społeczność lokalna ma możliwość zapoznania się z ciekawymi artykułami dotyczącymi bieżących, jak i historycznych materiałami o różnej tematyce, dotyczącej zarówno samego miasta jak i jego mieszkańców, w formie bezpłatnego miesięcznika pn. Chojniczanin, wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną Kwartalnika Chojnickiego oraz pisma naukowego pn. Zeszyty Chojnickie.”

Więcej szczegółów w Raporcie w BIP UM Chojnice.

(je)