Radny Kowalik interweniuje ws. opłat za ciepło w blokach wielorodzinnych

Podczas wczorajszej (22.08.) sesji Rady Miejskiej w Chojnicach radny Stanisław Kowalik zwrócił się do burmistrza Arseniusza Finstera o wyjaśnienie, dlaczego mieszkańcy domów TBS i wspólnot mieszkaniowych płacą więcej za ciepło, niż spółdzielcy.

Dodatek węglowy wg aktualnych przepisów nie przysługuje mieszkańcom domów zasilanych z kotłowni przy ul. Ceynowy.   |  fot. ilustrac./arch.

Jak zaznaczył w wystąpieniu, składa to zapytanie w tym celu, aby wszyscy mieszkańcy dowiedzieli się jak wygląda w Chojnicach sprawa opłat za ogrzewanie. - Czy UM ma wpływ na zróżnicowanie opłat za podgrzewanie wody i ogrzewanie przez Szczecińską Energetykę Cieplną (b.MZEC – red.) w stosunków do budynków SM, TBS i wspólnot? Chodzi o to, że mieszkańcy wspólnot i TBS-u płacą więcej za CW i CO od spółdzielców o ponad 100 zł, co uważam za niesprawiedliwość. Proszę p.burmistrza o wyjaśnienie tej kwestii, ponieważ mieszkańcy są rozczarowani tak dużą podwyżką w zasobach TBS i wspólnot – przekazał na sesji w pkt. Wnioski i oświadczenia radny Stanisław Kowalik.

Poruszył także sprawę możliwości o ubieganie się przez mieszkańców o tzw. dodatki węglowe w wysokości 3000 zł na 1 gospodarstwo domowe. - W ubiegłym tygodniu w zasobach Chojnickiego TBS były rozprowadzane z pismem przewodnim podpisanym przez prezesa spółki wnioski na dodatki węglowe. Czy na obecną chwilę ustawa dotyczy również budynków SM i wspólnot, które również zasilane są przez kotłownię przy ul. Ceynowy opalaną węglem? - zapytał burmistrza Arseniusza Finstera.

Pod koniec czerwca napisaliśmy artykuł o podwyżkach opłat za energię cieplną, które weszły w życie od 1.07 w zasobach SM. Dane o niej otrzymaliśmy od spółdzielcy z os. 700-lecia. Wyliczyliśmy wtedy, że stawki za CW, CO i opłata stała rosną tam od 33% do 43%, mimo podniesienia taryfy przez SEC o niecałe 57%. Natomiast w zasobach TBS, gdzie nie ma systemu zaliczek za CO i CW rozliczanych raz w roku po odczycie podzielników, gdyż w domach TBS jest pełne opomiarowanie włącznie z licznikiem ciepła, opłaty za energię cieplną wzrosły zgodnie z nowymi stawkami SEC-u. Warto zaznaczyć, że w okresie letnim najemcy TBS płacą tylko za CW i opłatę stałą.

Skontaktowaliśmy się z prezesem SM Jakubem Chmurzyńskim, by wyjaśnić zawiłości systemu rozliczania spółdzielców za energię cieplną; oraz ustalić, czy mogą oni ubiegać się o dodatek węglowy.

- Dla każdego budynku prowadzimy osobną „kartotekę” ws. rozliczeń za media, w tym, i za ciepło, i za CW. Mają one różne zużycia energii cieplnej, różne zaliczki, czasem wychodzą nadpłaty albo niedopłaty, gdyż lokatorzy różnie zużywają wg wskazań podzielników. W związku z tym nie przenieśliśmy „1 do 1” podwyżki taryfy b.MZEC-u w naszych zasobach. Być może tak zrobiły, oprócz TBS, wspólnoty mieszkaniowe. I dlatego mogły wyjść takie różnice, o których pan radny mówił na sesji RM.

- Co do dodatku węglowego, to wg aktualnych przepisów nie przysługuje on mieszkańcom domów zasilanych z kotłowni przy ul. Ceynowy. Druk wniosku dostarczonego najemcom TBS nie jest pełny. Nie ma w nim pkt. nr 4 w części I. W nim wnioskodawca określa, czy mieszka w budynku jednorodzinnym lub wielorodzinnym z zainstalowanym w nim głównym źródłem ogrzewania; czy też w budynku ogrzewanym z lokalnej sieci ciepłowniczej. Jest jednak zastrzeżenie, że kotłownia w tej sieci może mieć moc do 11,6 MW. A ta nasza ma ponad 30 MW.

Posiadamy to pismo do najemców TBS. Zawiera oprócz wniosku, jak się okazuje niepełnego, oświadczenie zarządcy, że domy należące do TBS zostały zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków i są ogrzewane z kotła na paliwo stałe.

(je)