Rada Powiatu Chojnickiego przyjęła budżet na 2022 rok

Na sesji Rady Powiatu radni niejednogłośnie przyjęli budżet na 2022. W toku dyskusji trwającej ponad 1 g 20 minut wracano do takich spraw, jak dotowanie MKS Chojniczanki, podwyżki pensji dla władz, zakup drona czy z początku kadencji jak Volvo i laptop.

Ostatnia sesja poświęcona była nie tylko budżetowi na nowy rok. Radni byli jednogłośni, co do przyznania dotacji celowej dla dwóch parafii – w Kosobudach i Bazyliki w Chojnicach.   |  fot. St. Powiatowe

Wprowadzenie do dyskusji, czyli przedstawienie projektu budżetu, zrealizował starosta Marek Szczepański. - Mieliśmy dużą niepewność przy jego konstruowaniu, bo wchodzą w życie ustawy z pakietu Polski Ład, które mocno zmieniają jego założenia – zaczął starosta. Podstawowe dane finansowe, to dochody w wysokości 148 mln zł; wydatki na poziomie 165,3 mln zł; deficyt wynosi 17,3 mln zł.

Będzie pokryty w całości tzw. wolnymi środkami. Powiat w 2022 nie planuje zaciągnąć kredyty, gdyż czeka z nimi na kolejne inwestycje unijne. Wtedy posłużyłyby na pokrycie udziału własnego. Starosta kilka razy wspominał, że bardzo liczy na dogadanie się władz kraju z UE ws. Krajowego Planu Odbudowy. Z niego będą pochodzić niektóre dotacje rządowe na powiatowe inwestycje. Największą jest remont ciągu Sławęcin – Ogorzeliny - Jerzmionki. W 2022 ma być zrealizowany I etap Sławęcin – Ogorzeliny.

W przyszłym roku modernizacji doczeka się ostatni odcinek drogi z Krojant do DK-22. Władze Powiatu Chojnickiego złożyły do Programu Rozwoju Dróg kilka wniosków o dotacje, na dniach będzie decyzja. Są to: modernizacja drogi z Charzyków do Małych Swornegaci (5 mln zł), remont ul. Wicka Rogali w Chojnicach, droga z Kosobud do Czerska na odcinku do Kinic, remont drogi Sławęcin – Obrowo (7 mln zł), Rytel – Zapędowo.

Zarząd Powiatu chce w 2022 kolejny raz próbować znaleźć wykonawcę świetlicy dla seniorów w podziemiach LO przy ul. Nowe Miasto. W nowym roku Powiat Chojnicki zamierza aplikować o środki na budowę sali sportowej dla Zespołu Szkół przy ul. Angowickiej. Jej koszt budowy szacowany jest na ok. 11 mln zł. Środki byłyby albo z programu Polski Ład, albo ze Sportowa Polska. Dużą inwestycją będzie także modernizacja gmachu Starostwa z montażem windy.

Projekt budżetu poparło 12 radnych, wstrzymało się od głosu 7: Mirosława Dalecka, Maciej Jakubowski, Tomasz Orzłowski, Marek Rodzeń, Sławomir Rząska i Marek Szmaglinski.

Retransmisja (kliknij w zakładkę archiwum) - zobacz

(je)