Zagrożenia podatkowe to prawdziwy temat-rzeka, jednak faktem jest, że każdy przedsiębiorca powinien być ich świadomym, a przy tym za wszelką cenę starać się zapobiegać ich występowaniu. Jednym z takich niebezpieczeństw jest pusta faktura.
10 kwietnia 2025 08:13• Za wystawianie pustych faktur grożą konsekwencje prawne, jak i odpowiedzialność skarbowa. | fot. kr group pl
Chociaż przepisy prawa nie podają wprost czym ona jest, już sama nazwa sugeruje nam specyfikę danego dokumentu. Pusta faktura charakteryzuje się tym, że nie odzwierciedla stanu faktycznego – między innymi z tego powodu często określa się ją także mianem „faktury fikcyjnej”. Takie dokumenty wprowadzane są do obiegu, mimo tego że dostawa danych towarów lub świadczenie usług opisanych w dokumencie nigdy nie miało miejsca.
Wystawienie tego typu faktury nie zawsze stanowi działanie umyślne; nierzadko puste faktury wystawiane są w przypadku nieświadomego błędu bądź wątpliwości wystawiającego odnośnie zaistnienia obowiązku podatkowego. Niezależnie od intencji, puste faktury mogą sporo zaszkodzić firmie. Już dziś zapoznaj się z potencjalnymi konsekwencjami ich wystawiania.
Odpowiedzialność związana z pustymi fakturami – sprawdź, co czeka podatnika
Wystawianie pustych faktur jest obciążone sporym ryzykiem zarówno ze strony odpowiedzialności skarbowej jak i karnej. Jednym z najpopularniejszych następstw pustej faktury jest obowiązek zapłaty podatku VAT przez podmiot wystawiający daną fakturę. To jednak nie wszystko. Za wadliwe wystawienie faktury może grozić kara grzywny, która jest w stanie wynieść nawet do 180 stawek dziennych – natomiast za posługiwanie się fikcyjną fakturą bądź jej wystawienie sąd może wymierzyć karę sięgającą nawet do 720 stawek dziennych lub kary roku pozbawienia wolności. Warto wiedzieć, że wymienione przed chwilą kary mogą być także nałożone jednocześnie. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną, zgodnie z obowiązującymi zasadami osoba uprawniona do wystawienia dokumentu i poświadczająca w nim nieprawdę może zostać pozbawiona wolności na okres wynoszący od 3 miesięcy do nawet 5 lat.
Myślisz, że to koniec? Przepisy prawa przewidują również kary za fałszerstwo intelektualne faktur. Tego rodzaju czyn jest ściśle związany z poświadczaniem nieprawdy przy wystawianiu faktur co do okoliczności faktycznych – mogących mieć znaczenie między innymi dla określenia wysokości należności publicznoprawnych bądź zwrotów należności o charakterze podatkowym. Również używanie tego typu faktur jest szczególnie karane, dotycząc pozbawienia wolności na okres od pół roku do 8 lat. Jeżeli natomiast sprawa dotyczy faktur o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, długość kary pozbawienia wolności zaczyna się od 3 lat, a kończy na 20 latach; natomiast jeżeli mówimy o fakturze przekraczającej 10 milionów złotych, kara może sięgać 25 lat. Znamy już kary – czas poznać sposoby na to, by przestrzec się przed konsekwencjami wystawiania pustych faktur.
Stop pustym fakturom, czyli jak uniknąć konsekwencji ich wystawiania
Fikcyjna faktura, jak dobrze wiemy, może stanowić działanie nieumyślne – będąc efektem pomyłki bądź poważnego niedopatrzenia podatnika, nie zaś umyślnego działania mieszczącego się w definicji próby wyłudzenia podatku. Na szczęście istnieje szansa na to, by uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z ich wystawianiem. Mowa tu między innymi o anulowaniu faktury; jest to możliwe wyłącznie w momencie, kiedy dany dokument nie trafił jeszcze do obrotu prawnego, nie zostając przekazanym nabywcy. Jeżeli jednak tak się już stało, w tym przypadku należy skorygować fakturę do zera – wystawiając fakturę korygującą, zerującą pustą fakturę. To jednak nie wszystko.
By mieć pełną kontrolę nad kwestiami podatkowymi i pewność, że firma przypadkiem nie wystawia pustych faktur, warto zastanowić się nad współpracą z doświadczonym doradcą podatkowym. Takich specjalistów oferuje między innymi firma KR Group, która na swojej stronie www.krgroup.pl dzieli się wiedzą na temat pustych faktur, a także prezentuje szerokie spektrum usług, jakie świadczyć może doświadczony doradca podatkowy. Dbanie o wystawianie i przyjmowanie faktur odzwierciedlających stan faktyczny stanowi jeden z obowiązków przedsiębiorcy. Takie działanie ma na celu uniknąć ewentualnej odpowiedzialności za puste faktury, dając możliwość rzetelnego poprowadzenia księgowości. Pomoc doradcy może okazać się tu nieoceniona; specjalista jest bowiem w stanie sprawować nad wszystkim pieczę, kontrolując procesy podatkowe zachodzące w firmie – a w razie wystąpienia takiej konieczności interweniować.
Materiał sponsorowany
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe